Dünyadaki ilk melon şapka 1849 yılında Thomas ve William Bowler kardeşler tarafından yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Futbol Kulübü

Dünyadaki İlk Futbol Kulübü

Dünyadaki İlk Futbol Kulübü

Dünyadaki ilk futbol kulübü Sheffield FC ismi ile İngiltere’de Natheniel Creswick ve William Prest isimli eski Harrow Okulu mensupları tarafından 1857 yılında kurulmuştur. Bu kulüp dünyanın en eski futbol kulübüdür.

O yıllarda üniversitelere bağlı olarak kurulan futbol kulüplerinden bağımsız olarak ilk futbol kulübü Sheffield FC kurulmuştur. O yıllarda üniversitelere bağlı olarak kurulan futbol kulüpleri, aralarında maçları yine üniversiteler tarafından belirlenen kurallar dahilinde müsabakalara katılıyorlardı. Dünyanın ikinci futbol kulübü olan Hallam F.C. kurulana kadar Sheffield FC kendi arasında maç yaparak zaman geçirmiştir. Çünkü başka hiçbir futbol kulübü bulunmamaktadır.

Sheffield FC takımı maçlarını Bramall Lane ‘de yapmıştır. Kuruculardan William Prest takımın ilk sekreteri ve takım kaptanıdır.

O yıllardaki futbol kurallarına göre berabere biten bir maçta galip geleni belirlemek için “Rouge” adı verilen bir kural vardı. Bu kurala göre her kalenin dörder yard genişliğinde bulunan alan içine isabet eden top sayısı yüksek olan takım maçın galibi sayılırdı.

Dünyadaki ilk futbol turnuvası 1867 yılında tiyatrocu Thomas Youdan tarafından “Youdan Cup” isimli turnuvadır. Hallam F.C. bu ilk futbol turnuvası kupasının sahibi olmuştur.

Dünyadaki ilk futbol M.Ö. oynanmasına rağmen ilk futbol kulübü yüzyıllar sonra kurulmuştur.

Sheffield FC’nin, komşu Hallam FC ile 1861 yılından beri oynadığı futbol maçları dünya’nın en eski yerel derbisi olarak kabul edilmektedir. İki kulüpte günümüzde İngiltere Kuzey Bölgesi Doğu Liginde bulunmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!