Dünyadaki ilk ambulans 1792 yılında savaşta yaralananları daha az kayıpla kurtarmayı amaçlayarak, Napolyon ‘un özel cerrahı Baron Dominique Jean Larrey tarafından yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Noel Kartı

Dünyadaki İlk Noel Kartı

ilk noel kartı

ilk noel kartı

Dünyadaki ilk noel kartı, 1843 senesinde o zamanki ünlü ressamlardan John Calcott Horsley tarafından üretilmiştir. Horsley’in Noel kartında bir aileyi temsil eden resim bulunuyordu. Aile bir masanın etrafında kadeh kaldırmış şekilde oturuyordu. Horsley böle bir kart icat ettiğinde, çevresindeki insanlar durumu anlayamadıkları için içkiyi, sarhoşluğu özendiriyor diyerek büyük sorunlar doğurmuşlardır.

Horsley her ne kadar sorun çıkaran olsa da bunlara aldırmayıp çalışmalarına devam etti.  Çünkü Horsley’in amacı sevdiklerinin Noellerini hoş bir şekilde kutlamaktı. Bütün kartları kendi yazamayacağı için o zamanki matbaaya giderek bir miktar Noel kartı bastırdı. Kartları bastırdıkça verdiği kişilerin mutluğu olduğunu gören Horsley yeni kartlar hazırlayarak birçok sipariş daha verdi. İş ticarete döküldüğü zaman Horsley’in hazırladığı kartlar biranda satıldı.

Noel kartları üzerinde çalışan Charles Goodal ve Oğulları isimli basınevi konuya girişince asıl yaygınlaşmayı Londra’da başlattı. 1862 yılına ait Noel kartları hızla çoğalmakta olup, ilk türleri normal bir kartvizit boyunda ve üzerlerinde “İyi Noeller” veya “Yeni yılınız kutlu olsun.” gibi yazılar yazmaktaydı. 1868 yılına doğru kartlar geliştirildi ve üzerlerine resimler eklendi.

1871 yılında kartlar, herkes tarafından gönderilmeye başlanmış, adeta bir Noel kartı posta trafiği oluşmuştu. 1873 yılında gazetelere ilan veren kişiler Noel kartı gönderemedikleri dostlarından  özür diliyorlardı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!