Dünyadaki ilk çocuk bayramı 23 Nisan 1920 tarihinde Atatürk tarafından ilan edilmiş ve Türkiye ‘de Anadolu ‘nun her bir köşesinde kutlanmıştır.

Dünyadaki İlk SMS Satıldı

Dünyadaki İlk SMS Mesajı Satıldı

Dünyadaki İlk SMS Satıldı

Dünyadaki ilk sms 1992 yılında vodafone şebekesi üzerinden gönderilmiştir. Gönderilen ilk sms içeriği “Merry Christmas” şeklindeydi. Dünyadaki ilk sms mesajı başlığı ile daha detaylı bilgilere ayrıca ulaşabilirsiniz.

Dünyanın İlk SMS Mesajı

Dünyanın ilk SMS’i 3 Aralık 1992 tarihinde Neil Popworth isimli Vodafone çalışanının bilgisayarından, Richard Jarvis’in Orbitel’in 901 model telefonuna gönderildi. Gönderilen sms içeriği ise “mutlu yıllar” şeklindeydi. İşte bu SMS günümüzde popülerleşen NFT satışlarından biri olarak tarihte yer almıştır. Böylece Dünyadaki İlk SMS satıldı.

21 Aralık 2021 tarihinde Fransa’da müzayede evi Aguttes mekanında 107 bin euro bedel ile tarihteki ilk SMS satılmıştır. Ayrıca yapılan satışın bedeli de son yıllarda popüler kripto para adı verilen platform ile kripto para birimi Ethereum ile yapılmıştır. Kripto para son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir.

NFT yani takas edilemez jeton, “Non-Fungible Token” karşılıksız token anlamına gelir. Yalnızca size ait olan NFT, türünün tek örneği bir dijital varlık olduğunu belirtir. Finans ve sanat dünyasında popüler hale gelmiştir.

Peki İlk SMS Mesajı Kim Satın Aldı?

Satış işleminin alıcısı ile ilgili bilgilere ise yer verilmemiştir. Satılan NFT içinde gönderilen kısa mesajın orijinal iletişim protokolünün ayrıntılı bir kopyasının olduğu belirtilmiştir. Bunun anlamı; SMS’i satın alan kişi, SMS içeriği yalnızca dijital değil, yasal olarak da SMS’in çerçevelenen fiziki varlığına sahip olacak.

Satıştan elde edilen gelirin ne yapılacağı konusunda ise “Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği” için bağışlanacaktır.

İlk SMS’in içeriğinde ise “Merry Christmas” yazısı yer alıyor.

Vodafone Firması Hakkında

Vodafone, 1991 yılında kurulmuştur. Newbury, Birleşik Krallık merkezli uluslararası bir telekomünikasyon şirketidir. “Vodafone” kelimesi, İngilizce “voice” sözcüğünün “vo”, “data” sözcüğünün “da” ve “phone” sözcüğünden “fone” hecelerinden oluşturulmuştur.

SMS mesajlar eskiden oldukça sık kullanılıyor olsa da yine de günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile daha çok internet üzerinden mesajlaşma programları ile iletişim kurulmaktadır. SMS kullanımı halen günümüzde de devam etmektedir. Peki günümüzde operatörler nasıl paketler kullanıyor? Güncelde bir çok operatör konuşma ve SMS mesajı ayrıca internet paketleri oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!