Dünyanın ilk kredi kartı olan “diners club card” 1968 yılında kalın bir kartondan yapılmış ve Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyadaki İlk Anestezi

ilk anestezi

Dünyadaki  İlk Anestezi

İlk anestezi uygulama olarak 30 Mart 1942 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ‘nde Dr. Crwford Long tarafından James Venable isimli öğrenciye uygulanmıştır. Aynı şekilde ilk anestezi bir hastaya 16 Ekim 1946 tarihinde yine Amerika ‘da General Hospital isimli hastanede Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiye uygulanmıştır.

Dünyadaki ilk lokal anestezi ‘ye bakacak olursak, Viyana ‘da Alman Hastanesi doktorlarından Karl Koller tarafından bulunmuştur.

Uygulanan ilk anestezi ardından 4 yıl sonra hastanede uygulaması gerçekleştirilen bu tıp buluşunda, James Venable isimli öğrencinin boynundaki kist alınmıştır. Böylece tıp tarihi eter ile tanışmış oldu. Ancak bu gelişme ardından gençler “eter” maddesine ilgi göstererek birbirlerine şakalar yapmaya başladı. Bu esnada Dr. Long bu maddenin aşırı miktarda koklandığı zaman, kişiyi hiçbir şey hissetmeyecek hale getirdiğini öğrenmiştir. Bu sayede ameliyatlarda kullanılmaya başlayan bu madde tıp tarihinde ilkler sayfalarında yer almıştır. Yapılan 9 farklı ameliyatta başarılısonuçlar alan Long, halk tarafından büyücülük ile suçlanmıştır. Bu nedenle araştırmalarına ara vermek zorunda kalmıştır.

Diğer yandan 16 Ekim 1846 tarihinde, Bostonlu bir dişçi olan William Morton ısrar ile eter tavsiye ederek, Dr.Warren ‘in hastasını eter ile ameliyat öncesi uyutarak tedavisini yapmıştır. Sonucun başarılı olması, ardından da ameliyathane duvarına asılan; “hasta ameliyat sırasında hiç acı duymadığını söyledi ve 7 Aralık günü tamamen iyileşerek taburcu edildi. Bu buluş, bu odadan tüm uygar dünyaya yayıldı ve cerrahide yeni bir çığır açıldı.” yazısı ile tarih sayfalarında yer almıştır.

Sonuç olarak ilk anestezi olarak her iki yaşanan olayı göz önüne alırsak, ilk defa 1842 tarihini göz önünde bulundurabiliriz.

On dokuzuncu yüzyılın başında cerrahi işlemler hala oldukça az yapılmaktaydı. Büyük hastanelerde bile haftada 1-2 ameliyat yapılıyordu. Anatominin gelişmesinden sonra anestezi ve antisepsi, cerrahi dünyasındaki belki de en dramatik tarihi keşiflerdir.

Genel anestezide ilk denemeler muhtemelen tarih öncesi dönemde uygulanan bitkisel ilaçlardır. Alkol bilinen en eski sakinleştiricilerden biridir. Binlerce yıl önce eski Sümerler, (Mezopotamya), antik Mısırlılar ve Çinliler afyon ve türevlerini kullanmışlardır.

Prof. Dr. Ömer Rıdvan Tarhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!