Dünyanın ilk kilisesi Türkiye ‘de Antakya ile Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde bulunan St. Pierre Kilisesi 'dir ve ne zaman yapıldığına dair net bilgi bulunmamaktadır.

Türkiyede İlk Bilgisayar Kullanımı

Türkiyede İlk Bilgisayar Kullanımı

Türkiyede İlk Bilgisayar Kullanımı

Türkiyede İlk Bilgisayar IBM-650 Data Processing Machine 1960 yılında hizmete girmiştir. Ülkemizde kullanılan ilk bilgisayar, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde 1960 yılında hizmete girmiş ve böylelikle 12 yıl kullanılmıştır.

Bilgisayarın icadı sayesinde matematiksel hesaplamalar, verilerin işlenmesi gibi çalışmaları oldukça hız kazandı. İnsanlar günümüzde yaygın şekilde bilgisayar kullanıyor. Günümüzden yıllar önce Türkiye’de kullanılan ilk bilgisayar 1960 yılında faaliyete geçmiştir.

Dünyadaki ilk bilgisayar yazımıza sitemizde göz atabilirsiniz. Kısa bir bilgi hatırlatması olarak;

Dünyadaki ilk bilgisayar Eniac (Electrical Numerical Integrator And Computer) 1945 yılında ABD ‘de bilimadamları tarafından icat edilmiştir.

Türkiye’de İlk Bilgisayar Kullanımı

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan IBM-650 Processing Machine isimli cihaz 12 yıl kullanıldı. Türkiyede İlk Bilgisayar Kullanımı sayesinde 5 gün süren hesap sonuçlarına 1 saatte cevap veriyordu. Bu sayede hesaplara hız kazandıran bilgisayar, o dönem için oldukça fayda sağlamıştır. Türkiye’de ilk bilgisayar özelliğine sahip bu makine için ayrıca boyutu toplam 167m2 bir alan kaplamaktadır. Ayrıca yaklaşık ağırlığı 30 ton olarak biliniyor.

İlerleyen Yıllarda Türkiye’de Bilgisayar Kullanımı

IBM-650 ‘den sonra ikinci bilgisayar kullanımı ise İTÜ’de akademik amaçlı olarak kullanılmaya başlamıştır.

Dünyadaki İlk Bilgisayar

Dünyadaki ilk bilgisayar Eniac (Electrical Numerical Integrator And Computer) 1945 yılında ABD ‘de bilim adamları tarafından icat edilmiştir.

12 Mayıs 1941’de Almanya’nın Berlin şehrinde ilk bilgisayar çalışmaya başladı. Dünyanın ilk bilgisayarını Alman mucid, uçak fabrikasında çalışan inşaat mühendisi Konrad Zuse geliştirdi.

ilk bilgisayar

ilk bilgisayar

Daha fazla ayrıntılı bilgiye ayrıca bu başlıktan göz atabilirsiniz.

IBM 650 Genel Teknik Özellikleri

IBM 650 model bilgisayar dakikada 138.000 mantıksal karar verebilme, 78.000 toplama çıkarma işlemi, ve 5.000 çarpma işlemi yapabilme özelliğine sahipti. Ayrıca 1 işaretten oluşan 2000 sözcük kapasiteli Tambur bellek, birinci nesil, lambası mevcuttu. Hem de delikli kart ile veri girişi yapılırdı. Bu bilgisayarda yazılım olarak Assembler ve Fortran programlama dilleri mevcuttur.

Konuyla ilgili bilgi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!