Dünyadaki ilk Havada uçakla yapılan propaganda 1911-1912 yıllarında, Türk – İtalyan savaşı sırasında gerçekleşmiştir.

Dünyadaki İlklerden Bazıları

Dünyanın İlkleri

Tarihte gerçekleşen ilkler oldukça fazladır. Bu ilkler hakkında size özet bilgi amaçlı bu konuyu hazırladık. Aşağıda ilkler hakkında yazılardan derlediğimiz özet bulunmaktadır.

Dünyadaki İlk Kilise

ilk kilise

ilk kilise

Dünyadaki ilk yapılan kilise Türkiye sınırlarında bulunmaktadır. Antakya tarafından bulunan bu kilise St. Pierre kilisesidir. Bu kilisenin bir diğer özelliği ise Hz. İsa’ya inanlara Hristiyan ismi ilk defa bu kilisede takılmıştır.

Dünyadaki İlk Televizyon

tv

tv

John Logie Baird tarafından icat edilen ilk televizyon, 1926 yılında bir lavabo ve bir çaydanlık kullanılarak imal edilmiştir. İlk televizyon elektronik değil, mekanik olarak yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Üniversite

universite

universite

İlk defa 859 yılında Emevi Devleti sınırları içerisinde yapılan ilk üniversite Keyruvan Üniversitesidir. Tarihte Eski Yunan ve Roma dönemlerinde de benzer kurumların olduğu ancak ilk üniversite olarak Keyruvan Üniversitesi tarihte geçmektedir.

İlk Bulaşık Makinası

bulaşık makinesi

bulaşık makinesi

Dünyadaki ilk bulaşık makinesi 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan Indiana eyaletinde Bayan W. A. Cochran tarafından icat edildi. Bulaşık makinesi patenti 1880 yılında Joel Houghton tarafından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!