Dünyadaki ilk körük M.Ö. 2300 yıllarında Ortadoğu 'da demirciler tarafından kullanılırdı.

Dünyadaki İlk Üniversite

Dünyadaki İlk Üniversite

Dünyadaki ilk üniversite

Dünyadaki ilk üniversite

Dünyadaki ilk üniversite 859 yılında Emeviler tarafından Fas’ın Fez şehrinde kurulan Keyruvan Üniversitesi’dir.

Dünyadaki kurulan ilk üniversite olan Keyruvan Üniversitesi, günümüzdeki üniversite vasıflarını taşımıyordu. O dönemlerde Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait yüksek öğrenim kurumları da mevcuttu. Batıdaki üniversiteler İslam medeniyetinin yayılması ile Endülüs Emevi Devleti vasıtasıyla Avrupa ‘ya girmiştir. ilk başlarda sadece hukuk dalında eğitim veren bu üniversiteler, daha sonraları tıp, astronomi, ilahiyat vb.. bölümlerin eklenmesi ile devam etmiş ve günümüze kadar çeşitli dalarda uzmanlaşma anlamında çoğalmıştır.

Günümüze yakın vasıflarda ilk üniversite ise 14 Ocak 1863 günü öğretime başlayan Osmanlı Darülfünunu ‘dur. İstanbul Ayasofya ‘da bulunan ve İtalyan mimar Fosatti tarafından  yapılan bu üniversite; 3 katlı ve 25 odalı olarak yapılmıştır. 1933 yılında çıkan bir yangında yanmıştır. Türkiye ‘de açılan batılı anlamdaki ilk üniversite olan ve Maarif Nazırı Saffet Paşa ‘nın gayretleri ile Sultanahmet türbesi yanında açılmıştır. Rektör olarak Yanyalı Hoca Tahsin Efendi getirilmiştir. 450 öğrencinin sınav ile seçilmesi ardından da öğrenime başlamıştır. Tahsin Hoca ‘nın “havasız yerde canlıların yaşayamayacağı” ve Afganlı Prof. Cemalettin Efendi ‘nin “Peygamberlik bir sanattır.” Sözleri Darülfünun ‘un 1871 ‘de kapatılmasına neden olmuştur.

Osmanlılarda ilk üniversite İznik Medresesi 1331 yılında açılmıştır.

Yakın tarihte Mardin Nusaybin Mor Yakup Manastırı’nda yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Nisibis Akademisi’nin dünyanın ilk üniversitesi olduğu ileri sürüldü, ancak konu henüz netlik kazanmamıştır.

Günümüzde pek çok bölümün bulunduğu üniversitelerde, farklı uzmanlık alanları bulunmakta ve çok sayıda üniversite bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!