Dünyadaki ilk balta 250 bin yıl öncesinde, modern insanın ataları tarafından Afrika, Asya ve Avrupa ‘da taşlara şekil vermek sureti ile balta yapılıyordu.

Dünyadaki İlk 3D Yazıcı İle Üretilen İmplant Kafatası

Dünyadaki İlk 3D Yazıcı İle Üretilen İmplant

implant

implant

Dünyadaki ilk 3d yazıcı ile üretilen implantı Connecticut merkezli Oxford Performance Materials şirketi tarafından hazırlandı ve bir hastanın kafatasının yüzde 75 gibi bir oranı onarıldı.

Bir hastanın kafatasının yüzde 75’i, üç boyutlu yazıcıdan çıkarılan implantla onarıldı.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi artık teknolojiyle sağlığı inanılmaz keşiflerle biraraya getiriyor. ABD ’de bir hastanın kafatasının yüzde 75’i, üç boyutlu yazıcıdan çıkarılan implantla onarıldı.  Connecticut merkezli Oxford Performance Materials şirketinin geliştirdiği kafatası implantı, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak ultra yüksek performanslı polimerden yapıldı.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, geçen ay şirketin geliştirdiği teknolojiye onay vererek 3 boyutlu yazıcıdan “çıkan” implantın kullanılmasının yolunu açtı. 4 Mart’ta yapılan operasyonda, kişiye özel olarak üretilen implant ilk kez bir hastanın kafatasının yüzde 75’iyle değiştirildi.  Hücre ve kemik gelişimi destekleniyor  Biliminsanları, önce hastanın kafatasını tarayıp, bilgisayar ortamında bir model hazırladılar. Modelin detaylı ve hatasız olması, kemiklerin kaynamasını kolaylaştıracak bir “kalıp” üretilmesini sağladı.

İmplantların yapıldığı, “polyetherketoneketone” maddesi, hücre ve kemik gelişimini teşvik ediyor.  İki haftada hazır!  Şirket, hastanın taramalarının alınmasıyla iki hafta içinde implant yapılabileceğini, sadece ABD’de her ay 500 kadar hastanın bu implantları kullanabileceğini belirtti. Şirketin başkanı Scott DeFelice, “3 boyutlu yazıcı teknolojisi, herhangi bir kemiğin implantla yer değiştirilmesi imkânını veriyor. Eğer beynin hemen yanındaki kemikleri üretebiliyorsanız, vücudun geri kalanı için bu çok zor olmaz. Bu teknoloji ameliyat süresini kısaltıyor, daha az riskli daha az maliyetli” dedi.

İmplant, vücut içerisine ve canlı dokulara yerleştirilen cansız maddeleri ifade eder.

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!