Dünyadaki ilk uçak kaçırma olayı 16 Haziran 1948 tarihinde, Cathay Pasifik Havayolları Catalina ‘ya ait olan “miss macao” isimli uçağın bir grup Çinli tarafından kaçırılması ile gerçekleşmiştir.

İlk İnsansız Hava Aracı

ilk İnsansız Hava Aracı

ilk İnsansız Hava Aracı

Dünyadaki drone, diğer adı ile insansız hava aracı A.M.Low tarafından yapılan çalışma ile üretilmiştir. 1916 yılında 1.Dünya Savaşı’nda askeri amaçlı olarak kullanılmıştır. Yasal kısıtlamalar nedeniyle sivil havacılıkta çok uzun yıllar sonra yer almaya başlamıştır.

Drone, İngilizce’de erkek arı anlamına gelmektedir. Türkçe’de insansız hava aracı olarak bilinir. Kısaltma olarak “İHA” olarak da bahsedilir.

İlk İnsansız Hava Aracı ve Drone Tarihi

Nikola Tesla, 1898 yılında patentini aldığı buluşunda, ilk insansız hava aracının prototipini belirlemiştir. Tesla’nın bu patent aldığı çalışma “Method Of And Apparatus For Controlling Mechanism Of Moving Vessels Or Vehicles” ismi ile tarihte yerini almaktadır. Nikola Tesla insansız hava araçları için “ölüme sürükleyecek düzeyde tehlikeli olabileceği” şeklinde yorumda bulunmuştur.

1935 yılında film yıldızı ve model uçak tasarımcısı Reginald Denny tarafından, ilk ölçekli “Uzaktan Komutalı Araç” modelini geliştirmiştir.

2.Dünya savaşında trenleri koruma amaçlı çok sayıda üretilen insansız hava araçları, uçaksavar ve saldırı gibi askeri operasyonlarda kullanılmıştır.

1980 sonrasında ebatları küçültülen drone kullanımı, uçaklara kıyasla daha ucuz olması nedeniyle keşif amaçlı yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde silahlı insansız hava araçları üretilmekte ve savunma, saldırı gibi askeri görevlerde kullanılmaktadır. Ayrıca sivil havacılıkta da fotoğraf, tanıtım filmi video kaydı yapılarak kullanılmaktadır.

İnsansız Hava Araçları ve Avantajları

İnsansız hava araçları hem maliyet, hem zaman anlamında görüntü alma amacı ile yaygın kullanılıyor. Uydu fotoğraflarına nazaran hem daha kısa sürede, daha yüksek çözünürlükte görüntüler sağlanabiliyor. Bunlar dışında drone kullanımı askeri olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnsansız hava araçları diğer adı ile drone kullanımı uzaktan algılama, hassas saldırılar, bilimsel araştırmalar, arama ve kurtarma faaliyetleri gibi pek çok kullanım alanı mevcuttur.

Türkiye’de güncel olarak yaklaşık kayıtlı 25.000 drone kullanıcısı bulunmaktadır.

30 Ağustos 2020 tarihinde “Zafer Bayramı” kapsamında gerçekleştirilen drone gösterisini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Hollanda’nın meşhur stadyumu Amsterdam Arena‘da 2015 yılında ilk drone sirki gerçekleştirilmiştir. AIR 2015 gösterisi, “dünyanın ilk drone sirki olarak ilkler tarihinde yerini almıştır.

2 üzerine düşünceler “İlk İnsansız Hava Aracı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!