Radyo aslen 1895 yılında iskoç bir fizikçi olan James Clark Maxwell tarafından icat edilmiştir.

Dünyadaki İlk Blue Jean (Kot Pantolon)

Dünyadaki İlk Blue Jean (Kot Pantolon)

ilk kot pantolon - ilk blue jean

ilk kot pantolon - ilk blue jean

Dünyadaki ilk kot pantolon (blue jeans) 1850 yılında Bavyera ‘dan Amerika ‘ya göç eden Levi Strauss tarafından yapılmıştır. O dönemde altın oldukça revaçtaydı. San Fransisco ‘ya geldiğinde yanında çadır ve branda bezi yapmak üzere getirdiği bir kumaş vardı. Karşısına çıkan bir madencinin kendisine; normal pantolonların madenlerde çabuk yırtılıp eskidiğini söylemesi ile Strauss kafasında elindeki kalın kumaştan dayanıklı bir pantolon yapma fikri belirdi. Lekeleri de göstermediği için lacivert renkte üretim yapmaya karar verdi. Yapmış olduğu bu ilk blue jean ‘ler 12 adedi 13,5 $ diyat ile satışa çıkarılmıştır. Altın madenlerinin yakınlarında satışa sunulan bu pantolonlar oldukça büyük ilgi görmüştür.

Dünya tarihini yazan 10 tarihçi arasında yer alan Türk tarihçi Prof.Dr. Halil İnalcık ‘ın kot konusundaki söyledikleri şöyledir;

15-17. yüzyıllar arasında, Denizli ve Akhisar yöresinde çok fazla pamuk yetiştiriliyordu. Türk pamuğu ince elyaf değildi. Dolayısıyla yapılan kaba pamuklu elbiseleri, köylü ve fakir insanlar kullanırdı. Daha sonra pamuklular Hindistan’dan gelen mavi boya(çivit) ile boyanmaya başlandı.” İnalcık’ın tezine göre, günümüzde kabul edilenin tersine bir coğrafi süreç izledi kotun yolculuğu.

İzmir’e getirilen bu kaba mavi pamukluların ilk ihracatı 16. yüzyılda Fransa’nın Marsilya kentine oldu. Buradan da İspanyollar tarafından Amerika’daki kolonilerine götürülüp çiftliklerde çalışan Afrikalı zenci köleler ve kızılderililere giydirildi. Amerika’nın başarısı ise kot pantolonu bir sanayi haline dönüştürmekte oldu.”

Kot bir marka olarak 1958 yılında tescil edilmiştir.

Tüccar terzi ‘Muhteşem Kot’ Türkiye’de bir marka haline gelmiştir. Türkiye, 14 Mayıs  1973 günü onlarca yasak kelimeye rağmen blucin bir sözcük olarak Türk Dil Kurumu sözlüğüne girmiş olsa da herkesin dilinde o ‘kot’ olarak bilinirdi. İlerleyen yıllarda Türkiye kot üretimine başlamış ve ardından Günümüzde

Günümüzde tüm dünyaya kot üretip ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Çeşit çeşit ve renk renk kot üretimi yaygın halde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!