Dünyadaki ilk uçak kaçırma olayı 16 Haziran 1948 tarihinde, Cathay Pasifik Havayolları Catalina ‘ya ait olan “miss macao” isimli uçağın bir grup Çinli tarafından kaçırılması ile gerçekleşmiştir.

Dünyadaki İlk Elektrikli Tren

Dünyadaki İlk Elektrikli Tren

Dünyadaki İlk Elektrikli Trenİlk elektrikli tren 4 Kasım 1980 tarihinde, İngiltere ‘nin Londra kentinde hizmete girmiştir. 1879 yılında Alman Ernst von Siemens ilk elektrikli tren ‘i icat etti ve ertesi yıl elektrikli tren Londra ‘da faaliyete girmiştir.

Londra ‘da faaliyete girmiş olan ilk elektrikli tren, şehir merkezi ile South London ‘u birbirine bağlamıştır. Hattın çalışmaya başladığı ilk gün, Galler Prensi de binerek Oval İstasyonu ‘ na kadar seyehat etmiştir.

Dünyadaki ilk elektrikli tren ile seyehat etmek için 2 peni ücret ödemeke gerekiyordu. Turnikeli girişler ise ilk kez 1904 yılında gerçekleşmiştir. Bu ücreti trene binmeden önce nakit olarak ödemek gerekliydi. Bu hat boyunca toplam 14 adet dört tekerlekli lokomotif hizmet vermekteydi. Bu lokomotiflerin ağırlığı yaklaşık olarak 12 ton idi. Lokomotifler Manchester kentinde Mather and Platt şirketi tarafından üretilmiştir. Bu lokomotifler saatte 12 mil hız yapabilmekteydi. Vagonların kapılarını her durakta bulunan görevliler açıp kapamaktaydı çünkü henüz otomatik açılıp kapanan kapı teknolojisi üretilmemişti. 1922 yılında otomatik kapanıp açılan kapı sistemi faaliyete girmiştir.

Dünyadaki ilk elektrikli metro ise, 18 aralık 1890 tarihinde faaliyete geçmiştir. Hatırlanacağı üzere tarihteki ilk metro ise Ocak 1860 tarihinde faaliyete geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!