Dünyadaki ilk ateş nasıl yakıldı tam olarak bilinmemektedir.

Dünyadaki İlk Cami

Dünyadaki İlk Cami

Dünyadaki İlk Cami

Dünyadaki ilk cami Kuba Mescidi’dir. Hz. Muhammet Meke’den Medine’ye hicret ederken etrafındaki müslümanlar ile birlikte inşaat yapıldığı yapı ilk cami olarak bilinir.

İlk cami halen ayakta olup hacca gidildiğinde gezilebilir.

Bugünkü tarzda yapılan camiler ise ilk defa Emeviler tarafından yapılmıştır. Dünyadaki ilk minare ise Muaviye zamanında Mısır valisi olan Müslime tarafından Amr Camii’ne yapılmıştır.

İlk Mescit – İlk Mescit Nerededir?

Yeryüzünde kurulan ilk mescit Mekke’de bulunan Kabe-i Muazzama’dır. Muazzama; en büyük, en çok saygı gösterilmesi gereken anlamına gelir. Hz. Muhammed, 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Medine yakınlarında Kuba Köyünde İslam tarihin ilk umumi mescidini inşa etmiştir.

Türkiyedeki İlk Cami

Türkiye’de bulunan ilk cami Antakya ili sınırlarında Habib-i Neccar camisidir.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Cami

  1. Sedat

    Ilk cami diye cumleye baslayip mescid fiye isimlendirmek ne kadar dogru. Ilk cami kelimesinin kullanildigi ibadet yeri ile ilk mescid kelimesinin kullanildigi ibadet yeri olarak aciklamaniz gerekir. Peygamber zamaninda cami kelimesi kullanilmiyordu. Mescid deniyordu. Cem kelimesinden ve cuma lelimesinden edinlenilerek osmanlilarin heybetli biyuk ibadet yerleti yapip adini da cami olarak isimlendirmisler. Bu da turkmen soyundan olan beyliklerin bazilarinin kulturunden etkilenilerek olusmustur. Islamiyette mescid vardir. Turklerde cami vardir. Mahalle aralarindaki namaz kilinan kucuk mekanlara da kucumsercesine mescid denilmistir. Oysa kuran mescid demistir. Insanlar bunu camiye cevirmislerdir. Ilk mescid mescid i haramdir.

  2. Güney

    İlk camı Emeviler döneminde yapılmıştır arkadaşlar emeviler döneminde müslüman mimarisi bizans mimarisi ile yarışır hale geldiğinden büyük heybetli camiler bu dönemde yapılmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!