Dünyadaki ilk sera 1545 yılında Daniel Barbaro Padua'da ilk botanik bahçesi şeklinde yapılmıştır.

Türkiyede İlk Mor Simit Üretimi

Türkiyede İlk Mor Simit Üretimi

Türkiyede İlk Mor Simit Üretimi

Türkiye Edirne’de fırıncı olan Mehmet Çin tarafından ilk kez mor simit üretildi. Daha önceden İstanbul Üniversitesi 12 yıllık çalışma sonucu mor ekmek üretmişti.

Türkiyede İlk Mor Simit Üretimi

Edirne’de fırıncılık yapan Mehmet Çin mor misk ürünü kullanarak Türkiye’de İlk Mor Simit Üretimi yaparak Türkiye’de ilkler tarihine geçti. İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İhsan Kara fırını ziyaret etti. Ziyaret sonrası yaptığı açıklamada mor misk kullanılarak üretilen unlu mamuller diyabet ve tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiğini belirtti.

Türkiye’de İlk Mor Simit Üretimi ile birlikte artık fırınlara bir çeşit daha unlu mamul eklendi. Rengi nedeniyle çocukların oldukça ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Mor Misk Nedir?

Mor Simit

Mor Simit

Mor misk böğürtlen, vişne, nar ve yaban mersini pigmentleri kullanılarak üretilen bir bileşendir. Antioksidan özelliği yüksektir. Mormisk olarak da söylenmektedir.

Mormiks vücutta onarım başlatma özelliğine sahiptir. Japonya’da mor ekmek zorunluluğu bulunmaktadır. %100 doğal ve tamamen ülke kaynaklarıyla üretilen %100 yerli bir ürün olarak geçmektedir.

Mehmet Çin talebe bağlı olarak bu ürünün üretiminin çoğaltılabileceğini belirtmiştir. Rengi nedeniyle yaşlılar ve çocukların ilgisini çekebilecek olan bu ürün, bu sayede sağlıklı beslenme için bir cazibe haline ilerleyen tarihlerde gelebilir.

Türkiyede İlk Mor Simit Üretimi Edirne’de Gerçekleşti!

İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. İhsan Kara CNN Türk ile yaptığı röportajda aşağıdaki ifadelere yer vermiştir:

Mor misk”in böğürtlen, vişne, nar ve yaban mersini pigmentleri kullanılarak elde edilen antioksidan özelliği yüksek bir biyobileşen olduğunu anlatan Kara, “Bu bileşeni unlu mamullere katarak tüketirsek, diyabetin komplikasyonlarını engelleyip ve iki hafta içinde diyabeti kontrol altına alabiliyoruz. Uzun süre kullanıldığında hipertansiyonu düzeltiyor. Tansiyon ilaçlarının kullanılmasına gerek kalmayacak şekilde iyileştiriyor.

CNN Türk

Mor Simit Yapılışı

Daha Önce Mor Ekmek Üretilmişti

Japonya’da vücut onarımına katkı sunduğu için zorunlu olarak üretilen mor ekmeği Türkiye’de ilk kez Malatya’da üreten firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Yılmaz, Malatyalı Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibine teşekkür etti.
CNN Türk

Mor Ekmek nasıl yapılır? Mor Ekmek neden mor? Mor ekmek içinde ne var? Mor ekmek neye iyi gelir? Mor Ekmek nerede bulunur? Mormiks nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!