Dünyadaki ilk daktilo 1829 yılında William Austin Burt tarafından “tipograf” ismi ile icat edilmiştir.

Türkiye’de İlk Korona Virüsü Vakası

Türkiye'de İlk Korona Virüsü Vakası

Türkiye’de İlk Korona Virüsü Vakası

İlk koronavirüs vakası 11 Mart 2020 tarihinde bir Türk erkek vatandaşında virüs testinin pozitif olduğu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyuruldu.

Türkiye’de İlk Korona Virüsü Vakası

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan basın açıklaması videosu aşağıda yer almaktadır;

Fahrettin Koca gece yarısı yaptığı basın açıklamasında ilk koronavirüs vakasını duyurmuştur. Bakan Koca, ilk vakanın Avrupa teması üzerinden kaptığını belirtmiştir. Erkek hastanın izole edildiğini ve aile bireylerinin hepsi gözetim altında alındığını belirtmiştir.

Bakan Koca’nın yaptığı açıklamalar;

“Çin’in Vuhan kentinde bundan tam 90 gün önce, 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Yeni Koronavirüs, başka pek çok ülkeye bir iki hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen, Türkiye olarak süreçte büyük bir başarı gösterdik. Komşu ülkeler, Avrupa ülkeleri bizim aldığımız sıkı tedbirleri almadılar. Bizimse, salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı. Küresel salgınların kaçınılmaz tarafları var. İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada, direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünya ile ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Bugün (dün) akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Verilere göre tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır. Her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından, detaylı bilgilerinin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizdeki ilk vakadır.”

İlk Vaka Öncesi Türkiye’de Alınan Önlemler

10 Ocak 2020 tarihinde Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çeşitli bürokratlarla yaptığı toplantı sonrasında salgına karşılık Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturulması kararlaştırıldı.

24 Ocak 2020 tarihinde havaalanlarına termal kameralar kuruldu ve ayrıca Çin yolcularının ayrıca taramalar yapılarak kontrol edilmeye başlandı.

31 Ocak 2020 tarihinde Çin Wuhan’da bulunan Türk vatandaşlarının ülkeye dönüşü için uçak gönderildi.

3 Şubat 2020 tarihinde Çin uçuşları askıya alındı.

Mart 2020 ‘de toplu dezekfeksiyon çeşitli alanlarda yapılmaya başlandı.

Dünyada Güncel Vaka Durumu Canlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!