Dünyadaki ilk şehirlerarası dolmuş seferi 1898 yılı Ağustos ayında London Motor Van and Wagon Co. Şirketi tarafından Clacton şehri ile Londra şehri arasında yapılmaya başlanmıştır.

Uzaya İlk Ticari Uçuş

Uzaya İlk Ticari Uçuş

Uzaya İlk Ticari Uçuş

Uzaya 30.05.2020 tarihinde Amerika’da SpaceX isimli firma tarafından organize edilen uçuş ile gerçekleşti.

Crew Dragon isimli uzay mekiği ile ilk insanlı ticari uçuş planlandığı şekilde başarı ile gerçekleşmiştir. Havacılık tarihinde Yuri Gagarin ile başlayan insanoğlunun uzaya yolculuğu 12 Nisan 1961 tarihinde gerçekleşmişti.

İlk deneme 27 Mayıs Çarşamba günü yapılmış ancak olumsuz hava şartları nedeniyle uçuş için ertelenme kararı alınmıştı.

Uzaya İlk İnsanlı Ticari Uçuş

Güney Afrika asıllı girişimci Elon Musk‘ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, uzaya insanlı ilk ticari uçuş özelliği taşıyan uçuşu başarı ile gerçekleştirdi. Uçuş görevinin 30-120 gün gibi bir sürede tamamlanması bekleniyor.

Yapılan uçuş ticari bir firma tarafından üretilen bir roket ile yapıldı. Organizasyon NASA ile birlikte gerçekleştirildi. NASA astronotları Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) uçuşta görev almaktadır. Uçuş Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) varışı yaklaşık 19 saat sürmesi beklenmektedir. Astronotların dünyaya geri dönüşü 1 ay ile 4 ay arasında süreceği belirtilmiştir.

Uçuş Ertelenmişti

Uzay aracının Çarşamba günü 23:30’da fırlatılması planlanmış ancak hava koşulları nedeniyle uçuşa 16 dakika kala ertelendiği  bildirildi.

Nasa 2011 yılından bu yana aldığı karar ile uzaya insan göndermiyordu. 9 yıl aradan sonra uzaya 2 astronot gönderildi.

Space X youtube üzerinden uçuşu canlı olarak yayınladı.

Uçuş ile ilgili NASA resmi sitesinde aşağıdaki fotoğrafı yayınlamıştır.

crew dragon

crew dragon

Space X firması NASA’dan 3 milyar dolar üzerinde destek alarak uçuşu gerçekleştirdiği biliniyor. Türkiye saati ile 22:22’de Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden roketle fırlatılan Dragon Crew uzun süre sonra uzaya insan gönderdi.

Uçuşun ismi ‘SpaceX Demo-2″ olarak açıklandı.

Crew Dragon kapsülü inşası ve test süreçleri toplam 6 yıl sürede tamamlanmıştır.

Yapılan bu başarılı uçuş ile Amerika daha önceden Rusya’ya her koltuk için ödediği 85 milyon dolarlık bir masrafı da bu şekilde aşmış olacak.

SpaceX nedir?

2002 yılında Elon Musk tarafından “Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle” kurulan bir firmadır.

Organizasyon esnasında uçuş hakkında anlık 200.000 civarında twitter gönderisi atılmıştır. SpaceX bu uçuş ile Mars ve Ay’a insan gönderme yolunda bir aşama daha kaydetmiş oldu.

Crew Dragon Uçuş Anı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!