Dünyadaki ilk asfalt M.Ö. 2500 yıllarında Pakistan ‘da bulunan Mohenjo-Daro hamamlarının tuğlaları arasında yapıştırıcı olarak kullanılmıştır.

Dünyanın İlk Robot Balığı

Dünyanın ilk Robot Balığı – Robot Balık İcadı – Robot Balığın Bulunuşu

Dünyanın İlk Robot Balığı

Dünyanın ilk robot balığı Essex Üniversitesi’nden Profesör Huosheng Hu tarafından icat edilmiştir – 2008. Robot balık çevreyi algılayabilen sensörlere sahip ve bağımsız olarak, balıklara özgü hareket edebiliyor. Bunun dışında turna balığına benzer ivmeler ilebir de yılan balığının navigasyon yeteneği eklenerek, bir ton balığı kadar da hızlı yüzme yeteneğine sahip şekilde dizayn edilmiş.

Çalışması Londra Akvaryumunda üç (3) yıl süren çalışma sonucu yapılmış olan bu balık, gerçek bir balığın hareketlerini taklit edebiliyor ve Londra akvaryumunda görücüye çıkarılmıştır.

Prof. Hu projenin insanların robotlarla temas etmesini sağlayarak bilim ve teknolojiyi daha fazla anlamalarını amaç edindiğinden bahsediyor.

Prof. Hu, bu çalışmanın bir oyuncak  üretmenin ötesinde olduğunubelirterek, “projenin petrol boru hattındaki bir kaçağın saptanması, maden ocağının ölçülerinin toplanması ve sualtı araçlarının performanslarının geliştirilmesini içerdiği”ni vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!