Dünyadaki ilk dikenli tel 25 Haziran 1867 tarihinde ABD ‘de Ohio eyaleti sınırlarında Lucien B. Smith tarafından patenti alınan ilk dikenli tel, Smith tarafınca üretilip üretilmediği bilinmiyor.

Dünyanın İlk Radyosu

Dünyanın İlk Radyosu

Dünyanın İlk Radyosu

Dünyanın İlk Radyosu 1865’de icat edildi!

Dünyadaki ilk radyo aslen 1865 yılında iskoç bir fizikçi olan James Clark Maxwell tarafından icat edilmiştir. Ancak modern radyonun mucidi Nikola Tesla sayılır.

Dünyanın İlk Radyosu

1860 ‘ta iskoç fizikçi James Clerk Maxwell, radyo dalgalarinin varligini kesfetmistir. italyan mucit Guglielmo Marconi, 1895’te ilk kez bilinçli olarak radyo dalgalari gönderip almayi basarmistır. Ancak bugün modern radyonun mucidi, bir takim yasal düzenlemeler sonucu Nikola Tesla sayılmıştır.

Dünyanın ilk Radyosu – Dünyadaki ilk Radyo – Radyonun icadı

1865 yılında Clark Maxwell elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuştur. Ardından Alman fizikçi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell ‘in teorisini pratik olarak gerçekleştirmiştir. 1898 yılında ise Marconi ile ilk radyo resmen kullanılmaya başlandı. Bu ilk kullanım gemiden sahile iletişim amaçlı kullanılmıştır. Ancak ilerleyen yıllarda yüksek frekanslı radyo dalgalarının iyonosfere çarpıp geri döndüğü anlaşılınca, radyo hızla kullanımda yaygınlaşmaya başlamıştır. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadı için patent almamıştır.

Radyo, gelisimini telefon ve telgrafa borçludur. Bu ikisi icat edilmeseydi radyo da olmazmis. ilk keşif Marconi ‘nin bir gemide geliştirdiği radyo ile kıyıda bulunan hizmetçisine kablosuz telgraf aracılığıyla 3 adet S harfi yolladı. Mignani ‘nin asistanı da sinyali aldığı zaman ateş etti. Marconi 3 S’i yollama komutunu verdiğinde yeryüzünde ilk defa radyo dalgaları yayıldı, 3 S uzayda dolaştı, dolaştı ve alıcıya ulaştı. Deney başarıyla gerçekleşti. Böylelikle ilk radyo da pratik olarak çalışmış oldu.

İlk Radyo Yayını

Bazı Amerikalılar, Edison’un ilk diyodu geliştirdiğini, diyodsuz da radyo düşünülemeyeceğini söylemekte. Ancak, yüksek frekans alternatörü denilen buluşu yapan ve 46 yıl boyunca General Electric Şirketi’nde çalışan Ernst Alexanderson’un adından da sözediliyor. 1904 yılında işe girişen Alexanderson, 1906 yılında Amerika’da ilk deney niteliğindeki radyo yayınını mümkün kılan kişi olmuştu.

Türkiye ’de radyo stüdyosu ilk kez İstanbul’da 1927 yılında kurulmuş ve ilk canlı yayınına 1933 yılında bir futbol karşılaşmasıyla başlamıştır.

 

3 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Radyosu

  1. yılmaz

    sus lo terbiyesiz konuşma adam olmasa radyoyu kim bulacaktı şimdi güzelim dinliyon radyoyu o kadar lazım olur belki birilerine diye koyduk senin düşündüğün söze bak olmadı işte şimdi. Lafım bu kadar gardaş selametle ii akşmlar 🙂

  2. hande

    bir kere ero diyor ki diyen insan sen nasıl şu zamanlarda televizyonu kullanıyorsan o dönemde ki insanlar iletişim araçlarında onu kullanır hem sen bir bak kendine nasılsın tamam mı? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!