Dünyadaki ilk kronometre, 40 yıllık bir uğraş sonunda 1761 yılında John Harrison tarafından, 4. denemesinde başarılı olmuştur.

Dünyadaki İlk Zarf

ilk zarf

Dünyadaki İlk Zarf

Dünyadaki ilk zarf 16 Mayıs 1696 yılında, İngiltere’de Sir James Ogilvie tarafından hazırlanan bir mektup ile birlikte kullanılmıştır. Daha önceleri mektuplarda kullanılmayan zarfların kullanımı ilk defa James tarafından gerçekleşti.

James, yazdığı bu mektubu Sir William Turnbull’a gönderecekti. Yazdığı mektupta kullandığı zarf 11×7,5 cm. ebatlarındaydı. Zarfın ilk kullanımı ardından yaklaşık 200 sene sonra seri zarf üretimine geçildi. 1830 yılında İngiltere’de S. K. Brewer tarafından ilk zarf üretimi gerçekleşti. İlerleyen zamanlarda kullanımı yaygınlaşan zarflar, Brewer, Dobbs and Co. isimli firma ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Üretilen bu zarflar tarihteki ilk seri üretilen zarflar olarak bilinir. Bu gelişmeler ardından farklı tasarımların yapılması oldukça normaldi. Katlanıp zarf şeklini alan mektuplar hazırlandı. 1 Kasım 1838 yılında Sidney New South Wales postahanesinde basılan bu zarfların üzerinde damgalar bulunmaktaydı. Bu sayede posta ücreti de bu damgalı zarf ile verilmiş olunuyordu. Mektup şeklinde olan zarflar oldukça ilgi gördü.

Günümüzde ise zarflar mektup atmak yerine daha çok evrak ve para konularak kullanılmaktadır. Günümüzde zarf üretimi ile ilgili çeşitli makina sistemleri bulunmaktadır. Aşağıdaki videoda günümüzdeki seri zarf üretimi ile ilgili bir video yer almaktadır.

Zarflar günümüz teknolojisinde eskisi gibi mektup yazmak için kullanımı oldukça azalmış olsa da, fatura, para, davetiye vb. çeşitli alanlarda kullanılmaya devam edilmektedir. Kuullanımı pratiktir. Üzerlerine çeşitli baskılar ile firmalar kendi logo ve şirket bilgilerini yazmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!