Dünyanın nüfusu 1 milyonu aşan ilk şehri, 1811 yılında yapılmış olan nüfus sayımına göre İngiltere ‘nin Londra şehridir.

Dünyadaki İlk Yangın Söndürücü

ilk yangın söndürücü

Dünyadaki İlk Yangın Söndürücü

İlk yangın söndürücü 1734 yılında Alman fizikçi M. Fuches tarafından icat edildi. Yangın esnasında alevleri söndürme amaçlı yapılan bu icat cam toplardan oluşuyordu.

Dünyadaki İlk Yangın Söndürücü İçeriği

Tarih içerisinde çıkan yangınlara karşı önlem olarak ve herhangi bir olası yangından müdahale etmek amacı ile icat edilen bu yangın söndürücü, içi tuzlu su dolu cam tüp şeklindedir. 1919 tarihine kadar bu aletin gazetelerde reklamı yer almıştır.

Günümüzde kullandığımız yangın söndürücülere benzer ilk örneklere 1816 yılında rastlanır. Edinburgh’da George Manby tarafından yapılan silindir şeklinde bir bakır ile 60 cm. yüksekliğinde bir aygıt yaptı. Bu tüp içinde 3 de 2 si kül ve kalanı su ile doluydu. Bu yangın söndürücü Long Acre’da, Hadley Simpkin and Lott firması tarafından seri üretime alındı. Ancak 300 satış ardından rağbet azalmıştır. Tarihte tekrar yangın söndürücülere önem yaklaşık 1940 yıllarında tekrar gündeme gelmiştir.

Yangın Söndürücü Çeşitleri

Ev Kullanımları İçin Kullanılabilecek Dört Tip Söndürücüler Şunlardır:

  • Su 
  • Köpük
  • Kuru toz (ABC değerli)
  • Karbondioksit (CO2)

Ayrıca profesyonel mutfak ortamında kullanılan ıslak kimyasal yangın söndürücülerin daha küçükleri evlerde yağ kızartma yangınları için kullanabilirler.

Kuvvetli ve Zayıf Yönleri

Sulu yangın söndürücüler, yanan kâğıt, tahta ve yumuşak donanım içeren A sınıfı yangınlarla mücadelede başarılıdır. Su, yangın söndürürken malzemelerin içine işler ve onları soğutur. Bu tip söndürücüler zararlı kimyasal içermez. Fakat yangınla mücadele derecesi düşüktür. Bundan ötürü sulu yangın söndürücüleri genellikle yangınla mücadele gücündeki eksiklerini bertaraf etmek için büyük ve ağırdır. Ayrıca suyun elektrolit olduğu ve elektriği ilettiğini unutmamak gerekir. Bu yüzden açıktaki elektrik kablolarının kazara kullanımıyla alakalı olarak dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte hem ağırlık hem de iletkenlik problemleri çevre dostu katkı maddelerine sahip sulu söndürücüler kullanarak aşılabilir. Katkılı su söndürücüleri böylece daha küçük ve daha hafif söndürücülerin kullanımına olanak tanıyan daha yüksek yangınla mücadele derecesine sahip olmaktadır. Katkılı su söndürücülerinin ayrıca elektriği iletkenliği çok düşüktür. Neredeyse zararlı maddelerin olmadığı katkılı sulu yangın söndürücülerin, çocukların kolaylıkla söndürücülere erişim ihtimalinin olduğu ve kazara söndürücünün boşaltımının mümkün olduğu evlerde kullanılması uygundur. 

AFF köpük, sulu ince tabaka oluşturup yangını oksijenden mahrum bırakarak yangının üzerine boğucu bir köpük tabakası oluşturur. Köpük ayrıca gözenekli maddelerin içine nüfuz eder ve köpükteki su bileşeninin buharlaşması vasıtasıyla yangını soğutur. Benzin gibi yanan sıvıların üzerine bir köpük halısı oluşturan köpük söndürücüler; ısının etkisi altında döşemelik kumaş ve halılardaki liflerin sıvılaşabildiği alanlar ve alev alabilir sıvılar için özellikle uygundur. Elektrikli ekipmanların sıvılar yüzünden ciddi bir şekilde hasar görmesine rağmen köpük söndürücüler elektrikli cihazlarla kullanımı uygundur.

İBB İtfaiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!