Dünyadaki İlk Kahve Kahvenin bulunuşu M.S. 1000 yılında ünlü Türk bilgin İbn-i Sina ile gerçekleşmiştir.

Dünyadaki İlk Vampir Filmi

ilk vampir filmi

Dünyadaki İlk Vampir Filmi

ilk vampir filmi Almanya’da 1922 tarihinde Nosferatu isimli film olarak yer alır. Nosferatu veba taşıyıcı anlamına gelmektedir. İzin alınmadan çekilmesi dolayısı ile kısa sürede yayından kaldırılmıştır.

Dünyada televizyonun icadı sonrası elbette televizyon sektöründe bir çok film çekilmiştir. Daha sonradan bu sektörde hazırlanan filmler kategorilere ayrılmıştır. Bu sektörlerde 1922 yıllarında korku kategorisinde ilk defa bir vampir filmi yapılmıştır. Oldukça ses getiren bu film ilk vampir filmidir.

Dünyadaki İlk Vampir Filmi Çekimi

F.W. Murnau yönetiminde hazırlanan filmde rolü üstlenen ilk vampir Max Schreck bu filmde Kont Orlok’u canlandırıyordu. Bu filmin Türkçe açıklaması “Bir Dehşet Senfonisi” idi. Ancak o yıllarda bu denli cesurca bir girişim tabi ki tepkilere neden oldu ve filmin hazırlanması ile kaldırılması arasında oldukça kısa süre geçmiştir. Çünkü izin alınmadan hazırlanmıştır. Film bir romanın uyarlaması olarak düzenlenmiştir. Aslında bakılırsa 14 yıl sonrasında ilk kez izin alınarak bir korku filmi çekilmiştir. Bu filmin adı ise drakula’dır.

Film Hakkında Bilgiler

Yayın tarihi: 17 Şubat 1922 (Lahey)
Yönetmen: F. W. Murnau
Yapım yılı: 1922, Almanya
Uyarlamalar: Vampir Nosferatu (1979), Vampirin Gölgesi (2000), DAHA FAZLA
Öykü: F. W. Murnau, Bram Stoker

Nosferatu doğuştan vampir olanlara verilen isimdir. Genellikle vampir ve başka bir vampirin çiftleşmesinden doğarlar. Fakat bunun sonucunda bireylerden birinin öldüğü belirtilir. Bir vampir ve insanın çiftleşmesi ile de üreyebildikleri söylenir ve bazı kaynaklar bu yeni doğacak olan canlıyı ‘Dhampir’ yani Dampir olarak nitelendirir.

Roman efsanelerine göre ruhunu şeytana satan, sonsuza dek lanetlenen bir ailenin takma adıdır. “Sonsuza dek ruhları bedenlerinden ayrılamayacak olanlardır.” Vampir efsanelerinin de çıkış noktasıdır.

Vikipedi

Dünyada ilk defa izin alınarak hazırlanan vampir filmi ise elbette herkesin bildiği Drakula filmidir. Drakula filmi ise 1936 yılında çekilmiştir. Yani önceki çekilenden 14 yıl sonrasında sinema tarihinde yer almıştır.

Gerçek anlamda ilk vampir kim diye merak ederseniz, ilk vampir konusuna tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Arama bölümünden ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!