Dünyadaki ilk havalandırma sistemi 19. Yüzyılın sonlarında New York ‘ta “Madison Square Garden” salonlarını soğutmak amacı ile mekandaki havayı buz üzerinden geçirmek sureti ile bir soğutma sistemi kullanılmıştır.

Dünyadaki İlk Uçak Üretim Şirketi

Dünyadaki İlk Uçak Üretim Şirketi

ilk uçak üretim şirketi

ilk uçak üretim şirketi

Dünyadaki ilk uçak üretim şirketi Voisin Freres firması, Fransa ‘da 1906 yılının Kasım ayında açılmıştır. Voisin Freres firmasını Gabriel Voisin ve kardeşi Charles Voisin kurmuştur.

La rue de la Ferme, Billancourt adresinde açılan bu firma, uçak üretimi ile ilgili temelleri oluşturan firma olarak bilinir fakat buna rağmen o zamanlarda bankada fazla birikimleri olmayan bir firmaydı.

Dünyadaki ilk uçak üretim şirketi olan bu firma, ilk siparişini 1906 yılı Aralık ayında Mösyö Florencie ‘den almıştır. Uçak yapıldıktan sonra planlardaki bazı hatalar nedeniyle uçak havalanamamıştır. Buna rağmen ilk başarılı üretimlerini aynı ay içerisinde  50 beygir gücünde ürettikleri uçak ile gerçekleştirmişlerdir.

Bu uçak sekiz silindirli olan “antoniette” motoru ile Parisli biri Leon Delangrange sipariş etmiştir. Ardından ilk deneme uçuşunu 30 Mart 1907 tarihinde başarılı olarak gerçekleştirmiştir. Bu deneme uçuşu Charles Voisin tarafından gerçekleştirilmiş, aynı gün içerisinde de siparişi veren müşteriye teslimi gerçekleşmiştir. Bu olay tarihte ilk başarılı uçak üretimi olarak yer almaktadır ve müşterisine teslim edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!