Dünyadaki ilk futbol kulübü Sheffield FC ismi ile İngiltere'de Natheniel Creswick ve William Prest isimli eski Harrow Okulu mensupları tarafından 1857 yılında kurulmuştur.

Dünyadaki İlk Tenis

Dünyadaki İlk Tenis

ilk tenis

ilk tenis

Dünyadaki ilk tenis oyunu, Kutsal topraklarda müslümanlar tarafından oynanıyordu.

Diğer yandan farklı bir söylemde; Bir çok mağara resimleri, hedef oyunları oynayan insanları resmeder. Tarih öncesi yazıtlarda ise insanların birbirlerine top attıkları bazı oyunlardan söz edilir. Bazı kaynaklara göre ilk kez Meksika’da Toltec yerlileri tarafından oynandığı ileri sürülmektedir.

Tenis oyununu, Haçlı Seferleri’ne katılan Avrupalılar, istila amacıyla gittikleri Kutsal Topraklar’da yaşayan Müslümanlardan öğrendiler ve ülkelerine getirdiler. 12. yy’da Fransa’da yaygınlaşan bu yeni oyun, 1370’lerde İtalya ve
İngiltere’de de ilgi gördü. O dönemde kapalı ya da açık kortlarda oynanan tenis oyununda, topa raketle değil, avucun iç kısmıyla vuruluyordu. Yani ağın üzerinden gelen topa tokat atmak gerekiyordu. Bu nedenle Fransızlar, bu oyuna “jeu de paume” (avuç içi oyunu) adını verdiler. Raketlerin ilk ortaya çıkışı ise 16. yy’da oldu.

Tenis, asıl popülaritesini Londralı Binbaşı Walter Wingfield’a borçludur. Binbaşı Wingfield, 1874 yılında oyunun kurallarını bugünkü biçimde düzenledi ve bunu bir kitap halinde yayınladı. Ertesi yıl tenis oyunu, İngiltere Kriket Kulübü’nün faaliyetleri arasına alındı ve ilk resmi maçlar, Londra’nın güney
yörelerinden Wimbledon’da yapıldı.

Zaman geçtikçe insanlar ve oynadıkları oyunlar daha gelişti ve karmaşıklaştı. Gerçek tenis bin yıl kadar önceye dayanır. 1874’te Binbaşı Walter Clapton Wingfield bu oyunda zengin olabilme fırsatları sezinledi ve “Sphairistike” ismiyle bu oyunun patentini aldı. Sphairistike Yunanca’da “top” anlamına gelmektedir ve tenis antik çağda Yunanistan, Roma, Mısır, Pers ve Arabistan’da popüler olan handball ile benzerlik göstermektedir. Tenis, ilk sıralarda, topu alıp koşmak şeklinde oynanan bir oyundu. Daha sonra ise 10. yüzyılda oyun Fransa’ya geldiğinde şu andaki gibi kortta oynanmaya başlandı. Fransızlar tenise “Tenez” adını vermişlerdi. “Tenez” Fransızca’da “al ve oyna” manasına gelmektedir. Sonraları Fransızlar tenise “jeu de paume” ya da bir başka deyişle “el sporu” demişlerdir. 13. yüzyılda Fransa’da kralın huzurunda oynanmaya başladı. Fransa’nın dışında ise tenis, kraliyet ailesine özgü bir oyun olarak biliniyordu.

Daha sonra İngiltere’ye ulaştı ve orada “caitchspeel” adını aldı . Windsor Şatosu’nun surları civarında ve birçok asil İngiliz ailelerinin konaklarının yakınlarında mutlaka bir tenis kortu bulunurdu. İngiltere’de bu gelenek ilk kez 8. Henry ile başlamıştı. Ancak oyun el ile oynanıyordu ve zamanla oyun taktikleri kuvvete dayandığında top eli incitmeye başladı. Oyuncular ellerini sarmaya başladılar, fakat bu da yeterince koruma sağlamayınca İngiltere’de şu andakine daha yakın bir şekilde tahtadan yapılmış raketler kullanılmaya başlandı. Bu raketler acıyı hafiflettikleri gibi, toptan ele aktarılan titreşimi de bozdular ve elediler. 1500lere gelindiğinde oyun daha da geliştirilmiş bir durumdaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!