Dünyanın ilk kredi kartı olan “diners club card” 1968 yılında kalın bir kartondan yapılmış ve Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyadaki İlk Televizyon

Dünyadaki İlk Televizyon

Dünyadaki İlk Televizyon, Dünyanın ilk televizyonu, televizyonun icadıDünyadaki İlk televizyon yaklaşık 85 yıl önce (1926) , İskoç mucit John Logie Baird tarafıdan icat edilmiştir.

Dünyadaki İlk Televizyon

Dünyadaki ilk televizyon yayını 1926 yılında İskoç J.L. Baird’ in kendi yaptığı aygıtta bir insan portresini 30 satırlık taramayla ufak bir ekranda yayınlayarak, ilk televizyon görüntüsünü elde etmiştir. Bu buluş Nipkow adlı bir alman öğrencinin çalışmalarına dayandırılarak 1884 yılında gerçekleşmiştir.

Televizyon üzerinde ilk çalışmaları yapan John Logie Baird, 1924 ‘te görüntüyü ilk defa oluşturmayı başarmıştır. Bu televizyon mekanik sistem ile işleyen özellikteydi. Philo Taylor Farnsworth yaptığı çalışmalar ile günümüzde kullanılan ve tüplü diye tabir ettiğimiz CRT televizyonların temelini atmıştır. Philo Taylor Farnsworth da televizyonun mucidi olarak kabul edilebilir.

Baird, ilk televizyon ‘u parası olmaması sebebiyle bir lavabo ve bir çay tenekesi ile yapmıştır. Daha sonraki denemesinde, projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplamış, basit bir düzenek haline getirmiştir. Bu düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler eklemiştir. Baird ’in hazırlamış olduğu bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihazdır. Bu cihazı ilk TV olarak kabul edebiliriz. 1925 ’de “Stok ey Bill” ismini verdiği ilk ilkel televizyon ‘da görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başarmıştır.

25 Haziran 1925 ‘te Baird televisör adı ile televizyonun patentini almıştır. Ardından 26 Ocak 1928 günü Kraliyet Enstitüsüne televizyon hakkında bir tanıtım yapmıştır. ilk elektronik görüntü aktarımı ‘nı 1929 yılında başarmış, ilerleyen zamanlarda BBC ile işbirliği yaparak TV yayınları yapmaya başlamıştır. Sonuç olarak ilk televizyon yayını İngiltere ‘de yapılmıştır.

1937 yılından itibaren mekanik TV yerine, elektronik yayın yapan TV kullanımına geçilmiştir. O tarihe kadar her iki tür televizyon da kullanılmıştır.

Renkli televizyonlar

1940’larda renkli televizyon çalışmaları hız kazandı. 1950’lerde ABD’de ilk renkli televizyon satışa çıktı, ancak renkli televizyon ABD’de 1960’larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

Türkiye’de Televizyonculuk

Türkiye’de ilk olarak 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak ve haftada birkaç saat deneme yayınları başlatıldı. Zaman içinde gelişen televizyon altyapısı TRT’nin İstanbul stüdyoları ve vericisi kurulana kadar TRT’ye de hizmet vermiştir. Ancak TRT Kanunu ile ülkemizde radyo ve TV yayın tekelinin TRT Kurumuna verilmesi üzerine haftada bir yapılan İTÜ-TV yayınlarına son verildi. 1968 yılında TRT siyah beyaz olarak sürekli yayına başladı. Başta tek kanalken sonradan TRT1, TRT2 gibi çeşitli TRT kanalları oluşturuldu. Renkli televizyona geçiş 1980’lerde kısmen gerçekleşti. 1990’lı yılların başında özel televizyon kanalları yayına başladı.

Yapılan ilk deneme yayınını aşağıdan izleyebilirsiniz.

36 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Televizyon

 1. pelin

  Saolun yaaa teşekkürler bana bu kadar yeter ama sanırım biraz ek bilgiler koyarsanız daha iyi olur xD XD XD

 2. zeliş

  yazı güzel ama arkadaşlarında dediği gibi bazı eksikler var.Onlarda tamamlanırsa çok kişiye yararı olur.:)):)

 3. enes

  daha fazla bilgiye ihtiyacım var bu kadarı bana yetmez dah fazla bilgi olursa daha güzel olacak

 4. fgdh

  sıtedeki yayınlar dıger sıtelerle aynı ama farkli bişey koyun da bi farklilik gorek

 5. muhammet

  teşekkürler yararlı bilgiler.. ilk televizyon hakkında güzel bilgiler yer alıyor.

 6. isme gerek yok :)

  Ya arkadaşlara bakmayın bence kısa ve öz. Çok kısa denmez ama olsun yine de SAĞOLUN …

 7. engin

  ilk televizyon ile ilgili yazı için teşekkürler. Güzel bir icat tarihteki..

 8. senanur

  teşekkürler çok güzel ama biraz daha kısa olabilirdi biraz ayrıntılı olmuş
  heyyyy yorum yapanlar! aranızda directioner one directionu seven yok mudur

 9. zayn maik

  çok güzel bayıldım benim gurubumu kimse sevmiyourmu 🙁
  :))))))))))))))))))

 10. zayn malik

  ilk televizyon icadı ile hayatımıza televizyon inanılmaz şekilde girdi. insanlar artık vakitlerinin çoğunu televizyon başında geçiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!