Dünyadaki ilk ticari tarımsal ilaçlama firması Dutters 1925 yılında kurulmuştur.

Dünyadaki İlk Teleskop

Dünyadaki İlk Teleskop, Teleskop İcadı

Dünyadaki İlk Teleskop 1609 yılında, ünlü İtalyan bilim adami Galileo Galilei tarafından İtalya topraklarında icat edilmiştir.

Galileo Galilei yaptığı bu teleskop cisimleri 30 kat büyütme özelliğine sahiptir. Aynalarla ışığı toplayarak daha performanslı ve özellikli bir teleskop 1704′ de Isaac Newton tarafından yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Teleskop

Dünyadaki ilk lensi 1600 lü yıllarda Hans Lippershey tarafından yapılmıştır. Teleskop cam M.Ö. 3500 gibi bulunmuş ama lens haline gelmesi 5000 seneyi almıştır.

Teleskop için ilk patent başvurusu Hans Lippershey tarafından yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Teleskop – Teleskop İcadı – Teleskopu Kim Buldu?

Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı, bir rasathane cihazıdır.

Vikipedi

Ancak bu bilgiler dışında araştırmalarda elde edilen bilgilere göre;

Çalışır olduğu bilinen en eski teleskoplar 1608 yılında Hans Lippershey imzasını taşıyordu. Buluşun sahibi olduğunu iddia eden isimler arasında Zacharias Janssen, Middelburg’da bulunan spekülatörler ve Alkmaar’lı Jacob Metius bulunuyordu.. İlk teleskopların tasarımında konveks objektif merceğiyle birlikte bir de konkav öküler (küçük mercek) mevcuttu. Galileo ise teleskop tasarımını bir yıl sonra, 1609 yılında yapmıştır. 1611 yılında Johannes Kepler bir konveks mercek ve bir konkav öküler ile nasıl daha güçlü bir teleskop yapılabileceğini açıkladı.

1655 yılında ise Christiaan Huygens gibi astronomlar kendileri için bileşik mercekler kullanarak oldukça güçlü fakat devasa büyüklükte büyük ve kullanışsız Keplerian teleskoplarını inşa etmeye başladılar.

Teleskop Teknik Özellikleri

Teleskobun gücü, topladığı ışık miktarıyla orantılıdır. Teleskobun objektif çapı büyüdükçe ışık toplama kabiliyeti artar. Mesela, 50 mm çaplı bir teleskop 5 mm çaplı gözbebeğine oranla (50/5)² veya 100 kat daha çok ışık toplar. Teleskoplarda yansıma kayıpları olabileceği için bu miktar yüzde on kadar azalır. Astronomlar parlaklık farklarını logaritmik artan değerler şeklinde tarif etmişlerdir. Parlaklıktaki 100 kat fark, teleskop skalasında 5 değeriyle görülür. Karanlık gecede insan gözü ışık şiddeti 5 değerli yıldızı görebilir.

Vikipedi

Teleskop Çeşitleri

1) Newton’un aynalı teleskopu

2) Cassegrain aynalı teleskopu

3) Coude aynalı teleskopu

4) Katadyoftrik (hem aynalı hem mercekli) sistemler

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Teleskop

  1. ahmet

    Yanlış Bilgi:

    İlk Teleskop
    1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır.

  2. Anonim

    Hatanız var ilk teleskop Galileo Galilei tarafından icat edilmemiştir. Hans Lippershey tarafından 1608 yılında icat edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!