Dünyadaki ilk makas milattan önce 1000 yıllarında aynı anda birkaç farklı yerde kullanıldığına dair ipuçları arkeologlar tarafından tespit edilmiştir.

Dünyadaki İlk Sürücü Belgesi

Dünyadaki İlk Sürücü Belgesi

Dünyadaki İlk Sürücü Belgesi

Dünyadaki İlk Sürücü Belgesi

Dünyadaki ilk sürücü belgesi 14 Ağustos 1893 yılında Paris Emniyet Müdürlüğü ‘nün yayınladığı bir kararname ile verilmiştir ; “Hiçbir motorlu araç, sahibinin başvurusu üzerine tarafımızdan verilecek sürücü belgesi olmadan kullanılamaz. Sürücülerin hataları nedeniyle, söz konusu belgeleri iptal etme hakkına her zaman sahibiz” şeklinde, araba sahipleri, Paris Emniyet Müdürlüğü ‘ne başvurdular. 1 Kasım 1899 ‘a kadar Paris ‘te 1795 kişi sürücü belgesi almaya hak kazanmıştır.

Farklı bir bilgi kaynağına göre;  Dünyadaki ilk sürücü belgesinin sahibi günümüz otomobillerinin muciti olarak görülen, Karl Benz ‘dir. İcat etmiş olduğu araç Motorwagen ‘in çıkarttığı gürültü ve rahatsızlık yüzünden Mannheim vatandaşları Benz’den şikayetçi olmuştur. Ardından Karl Benz, yetkili kurumlardan kamu alanlarında arabasını kullanabilmesine olanak tanıyan bir izin belgesi almıştır.

Ehliyet kelimesi Arapça “ehliyyet” kelimesinden dilimize geçmiştir.

Taşıt kullanılabilmesi için sürücü belgesini zorunlu kılan ilk ülke Prusya 29 Eylül 1903 yılında böyle bir karar almıştır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!