Dünyadaki ilk fıçı M.S 1. yüzyılda Alpler civarındaki şarap üreticileri tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Dünyadaki İlk Silgi

ilk silgi

Dünyadaki İlk Silgi

Dünyadaki ilk silgi 1770 yılında Edward Nairne tarafından İngiltere’de satışa sunulmuştur. Edward tesadüf eseri kauçuk parçalarının birleşiminde oluşan silme özelliğini fark etmiştir.

Dünyadaki İlk Silgi

Londra’da 1770 yılında yayınlanan bir kitapta silgiden bahsediliyordu ve kitabın adı Familiar Introduction to the Theory and Practice of Perspective idi.

Bu kitap basıldıktan sonra bir nesne gördüm. Bununla, bir kâğıt üzerindeki kurşun kalem izlerini rahatlıkla yok edebiliyordu. Bu nedenle, çizimle uğraşan insanlar için son derece yararlı bir araç olduğu kuşkusuzdur. Bu harika alet, matematiksel araçlar yapan Bay Nairne tarafından satılıyor. Bay Nairne, 2.5 santimlik kübik bir parçayı üç şilin karşılığında satıyor ama, yıllarca kullanılabileceğini söylüyor.

Silgi Nedir?

Silgi kalem, daktilo gibi araçlarla yazılmış, çizilmiş olan yazıları silmeye yarayan bir gereçtir. Daha çok eğitim ve öğretim hayatında kullandığımız silgiler, vazgeçilmez demirbaş araç gereç ekipmanımız olarak bilinir.

Silgi Çeşitleri

Günümüzde kullanılan silgi çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Kauçuk bitkisel yağ, ince süngertaşı ve sülfürle bağlı kauçuğun bileşimidir. Bu karışım, kauçuk işleme aygıtlarında işlenir, kalıptan geçirilerek sertleştirilir. En sık kullanılan silgi cinsidir. Kanserojen olduğu iddia edilmiştir.
  • Kalem Arkası; Kimi silgiler özellikle kurşun kalemlerin arka tarafına yapıştırılımış halde bulunur.Genelde bu silgiler kalemin rengiyle uyumlu bir renkte olurlar. Kalem arakası silgilerin kullanımı genelde zor olduğu gibi, hoyratça kullanılmaları kağıda zarar verebilmektedir. Bu silgiler bazı uçlu kalemlerde ucun dışarı çıkmaması için kullanılırlar. Cap-eraser adı verilen kalem arkası silgiler sonradan kaleme takılmak amacıyla aksesuar şeklinde tasarlanır ve arka kısma şapkavari bir biçimde geçirilirler.
  • Art-Gum genelde sanatçılar tarafından kullanılan, geniş yüzeyli, yumuşak kauçuktan yapılmış kaliteli silgilerdir. Oldukça büyük yüzeyleri zahmetsiz ve kağıda zarar vermeden silebilirler. Arkasında çok artık bırakır. Genelde rengi kahverengidir.
  • Yoğrulmuş Silgi, yine sanatçılar tarafından tercih edilen, oyun hamuruna benzeyen bir türdür. Sakız kadar esnek olan bir materyalden yapılır. Grafit ve kömür parçalarını içine alan bu silgi uzun süre yeteneğini korur. Bu silgiler bazen çeşitli efektler vermek için de kullanılırlar. Geniş bölgeleri silmek için uygun olmayan bu silgi; ısındığı takdirde kağıda yapışabilir.
  • Vinil Silgi yumuşak vinil silgiler genelde plastik-benzeri bir yapıya ve kauçuk cinslerine göre daha temiz kalan bir yüzeye sahiptirler.Kullanıldıkları zemine daha az zarar verirler. Hafif izleri silmede daha kullanışlıdırlar.Hassas plan kâğıtlarının üzerinde kolayca kullanılırlar; mühendisler ve mimarların kullanım amaçlarına uygundurlar.Genelde beyaz renge sahiptirler.
  • Sünger Genelde tebeşir tahta veya ispirtolu kalemlerin kullanıldığı beyaz tahtalarda kullanılırlar. Yapı olarak bulaşık süngerlerinden farkları yoktur. Bazıları kullanışlılığı arttırmak amacıyla mıknatıslıdır.
  • Dak-sil genelde daktilo veya tükenmez kalem hatalarını kapatmak için bunların üzerine sürülen beyaz boya veya yapıştırlan beyaz bantlara verilen addır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!