Dünyanın ilk popo yıkayan wc‘si Japonlar tarafından 19. yy sonlarında icat edildi.

Dünyadaki İlk Prezervatif (kondom)

Dünyadaki ilk prezervatif – ilk kondom – prezervatifin icadı

Dünyadaki ilk prezervatif - ilk kondom - prezervatifin icadı

Dünyadaki ilk prezervatif - ilk kondom - prezervatifin icadı

Dünyanın ilk prezervatifi 1640 yılında Avusturalya’da domuz bağırsağından yapılmıştır. En eski olan bu prezervatif Avusturalyada bir müzede sergileniyor. Bu prezervatif dünyanın en eski kondomu olma özelliği taşıyor.

1640 yılında yapılan bu prezervatif, tekrar tekrar kullanılabilir özelliği dışında, Latince bir kullanma klavuzu ile beraber sergilenmektedir. Kullanma kılavuzunda, kullanımda yaralanmalara yol açmamasi için kullanılmadan önce sıcak süte yatırılmasını tavsiye eden bir bölüm bulunuyor.

Profesör Gabriel Fallopius 1551 yılından, ölüm tarihi olan 1562 yılına kadar Padua Üniversitesi ‘nde Anatomi Kürsüsü Başkanıdır. Aynı zamanda ilk prezervatif ‘i de bulan kişidir. Profesör Fallopius ‘un prezervatifle hakkında yazmış olduğu ilk makale, 1564 yılında De Morbo Gallico ‘da yayınlanmıştır. Fallopius ‘un bulduğu domuz bağırsağından yapılan bu koruyucu kılıf, 1100 erkek üzerinde denenmiş ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu bir önlem amacı ile ilk defa kullanılmıştır. Bu prezervatifin doğum kontrol unsuru olduğu daha sonra tamamen bir rastlantı sonucu ortaya çıkmıştır. 1655 yılına kadar prezervatifi kullananlar, sadece  ilişki kurdukları kadınlardan hastalık almamak için bu yöntemi denemişlerdir. O yıl Paris ‘te bir dergi, “L’ecole Des Filles” başlığı altında söz konusu olan ve domuz bağırsağından yapılmış olan bu kılıfların, spermin kadın rahmine girmesini engelleyici bir rol oynadıklarını da duyurmuştur. Bu yazıdan sonra prezervatiflerin gebeliği önleyici özellikleri ön plana çıkmıştır ve artık kullanım amacı genişlemiştir. 17. yy sonlarında Fransa ‘da prezervatifler oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştı, ama genellikle, rahim içi koruyucu kılıflar daha rağbetteydi.

Bayan de Sevigne 1671 yılında kızkardeşine bir mektup yazmıştır. Bu mektupta prezervatifleri, “İlişkiden yeterince zevk almayı engelleyen, ama bazı tehlikeleri de ortadan kaldıran bir örümcek ağı” olarak tanımlamıştır..

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Prezervatif (kondom)

  1. admin Yazının Yazarı

    Konuya daha ayrıntılı bilgi eklenmiştir. Elimizdeki kaynaklara göre milattan sonra yapılmıştır.
    Milattan önce yapıldığı ile ilgili bir kaynak gösterebilirseniz konuyla ilgili gerekli araştırma yapılacak, inceleme ardından tarihle ilgili bilgi gerekli görüldüğü takdirde düzenlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!