Dünyanın ilk sanat sergisi, 9-23 Nisan 1667 tarihleri arasında, Paris Resim ve Heykel Akademisi (Fransız Güzel Sanatlar Akademisi) tarafından, Paris'te Palais Royale (Paris Salonu) ismiyle açıldı.

Dünyadaki İlk Nükleer Uçak Gemisi

Dünyadaki İlk Nükleer Uçak Gemisi

ilk nükleer uçak gemisi

ilk nükleer uçak gemisi

Dünyadaki ilk nükleer enerji ile çalışan uçak gemisi “USS Enterprise” isimli gemidir. ABD donanmasının sahip olduğu bu gemi, yaklaşık olarak 72500 ton ağırlığındaydı.

25 Kasım 1961 tarihinde suya indirilen ilk nükleer uçak gemisi, oldukça güçlü, büyük, ve pahalı özellikteydi. 440 subay, 4160 er mürettebatından oluşan ilk nükleer uçak gemisi, 300,000 beygir gücüne sahip nükleer bir motora sahipti. Sekiz adet olan nükleer motorlar su soğutmalı sisteme sahipti. Yaklaşık olarak da 367 metre uzunluğu olan gemi, bu özellikler ile en pahalı gemidir. Geminin bir diğer özelliği ise 100 adet uçak taşıyabiliyordu. Dünyanın ilk nükleer uçak gemisi ‘nin güvertesi 4 futbol sahası büyüklüğündeydi.

Dünyanın ilk nükleer uçak gemisiUSS Enterprise” ile dünyanın ilk uçak gemisi ‘ni karşılaştırdığımızda oldukça büyük farklılıkların ve gelişimlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!