Dünyadaki ilk üniversiteler arası spor yarışması 3 Mart 1864 tarihinde İngiltere 'de bulunan Oxford ve Cambridge üniversiteleri arasında yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Mayo

Dünyadaki İlk Bikini ve İlk Mayo

ilk bikini

ilk mayo ve ilk bikini

Dünyadaki ilk mayo 5 Haziran 1946 tarihinde Paris şehrinde bir moda gösterisinde sergilenmiştir. Micheline Bernardi ilk mayo sergileyen mankendir.

Bugün bile birçok erkeğin gözdesi olan bikini mayo ilk kez, 5 Haziran 1946 günü Paris’te yapılan bir moda gösterisi sırasında, modaseverlerin önünde sergilendi. Mayonun tasarımı, Fransız Louis Reard’a aitti. İlk kez sergileyen ise, Micheline Bernardi oldu. Bikininin dünyaya lanse edilmesi, Amerikalıların Pasifik’teki Bikini Atolü’nde bir atom denemesi yapmalarından dört gün sonrasına rastlamıştı. Bu nedenle, Bay Reard, yeni biçimlendirdiği mayoya “çarpıcı” anlamında bikini adını verdi. İlk bikini, pamuklu bir kumaştandı ve üzerinde gazete deseni vardı. Bu gazete deseninde resmi olan Bayan Bernardi, öylesine büyük bir üne kavuştu ki, çok kısa bir dönemde tam 50 bin hayranı, Bayan Bernardi ‘ye mektup yazdı.

Artık herkes rahatça giyiyor ama bikini ilk çıktığında Avrupa’da büyük tepki almış. Tanıtım için giyecek manken bulunamamış.

İlk bikini 1946 yılında Fransız Louis Réard tarafından yaratıldı. İki parçalı plaj giysisi tasarlamadaki ilk girişim ise Sicilya, Piazza Armerina’da Villa del Casale’deki mozaiklerde resmedildiği gibi en az bin 600 yıl önceye Roma zamanına kadar uzanıyor. Adı için Pasifik Adası’nın bir zinciri olan Bikini Adası’ndan esinlenilen bikini, nükleer tahribi birinci sayfadan indirdi ve herkes tarafından tartışılır hale geldi.

Çok sayıda skandalla gündeme gelen ve o dönemin ünlü modellerinin giymeyi reddettiği bikininin Paris’in merkezinde Piscine Deligny’de gerçekleştirilen lansmanında model olarak Casino de Paris’in nü dansçısı kullanıldı. Bikinide hafif ipekli kumaş ve dokuma kumaş tercih edildi. ABD hükümeti, savaş çabalarına destek olsun diye kadınların mayo kumaşlarının yüzde 10 azalmasını emretti. Duruma el koyan kilise, bikiniyi İtalya, İspanya ve Portekiz’de yasaklandı, Fransızlar bile teredütte kaldı.

Brigitte Bardot, ‘Ve Tanrı Kadını Yarattı‘ adlı filmde bikininin dekoratif potansiyelini gösterdiğinde henüz 1950’li yılların ortaları bile değildi. Birden bire bikini, seksi bir giysi olarak St. Tropez’den İtalyan Riviera’ya kadar tüm mayo mağazalarında yerini almaya ve hatta sayı olarak yeterli gelmemeye başladı. Atlantik’in diğer yakasında Marilyn Monroe ve Rita Hayworth, ilk bikini giyenler arasında yer aldı. 1957 ‘de Jayne Mansfield ise Life Magazine’e kapak oldu. 1961’de tanınmayan bir şarkıcı Brian Hyland, ‘Itsy Bitsy Teeny Weeny Yellow Polka Dot Bikini‘ adlı parça ile en üst sıralara yerleşti. Bikini artık seri üretime geçmişti. Bond kızı Ursula Andress, 1963’te kalçasında tabanca kılıfı ve av bıçağı aksesuarları ile denizden çıktıktan sonra bikini, Avrupa plaj yaşamının ayrılmaz bir parçası oldu.Islakken yaklaşık 3.6 kilogram

1930 ‘lu yıllarda örgü yünden yapılmış tek parça bir plaj giysisi, ıslakken yaklaşık 3.6 kilogram ağırlığındaydı. 1946 yılında Réard, bikinide hafif ipekli kumaş ve dokuma kumaşı kullandı. 1950’lerde tekstüre edilmiş naylon dokulu ilk plaj giysileri kullanıldı. 1958’de ise lycra icat edildi. 1960’ların sonunda naylon ve lycra kullanılarak yapılan ilk plaj giysileri, Avrupa plajlarında boy göstermeye başladı. Bu plaj giysileri, kuru iken sadece 100 gram, ıslak olduklarında ise 175 gram ağırlığındaydı. 1972 yılında Munih Olimpik yüzücülerinin giydiği hafif mayolar, naylon ve lycra ile yapılan ‘ikinci deri’ diye de tabir edilen yeni bir mayo çeşidine ilham kaynağı oldu. G-string ise ilk defa Brezilya plajlarında görüldü.

Bazı çevrelerin ‘asma yaprağından beri dünyanın en devrimci giysisi’ olarak tanımladığı bikini, 60. yaşını kutluyor. 1946`daki ilk çıkışındaki skandal yaratan izlenimini artık kaybetmiş olsa da kadın giyiminin vazgeçilmez parçası haline gelen bikini, çekiciliğini ve cazibesini koruyor. Mayonun tarihçesini kaleme alan yazar Olivier Saillard, bikiniyi ‘Mayoların en sade ve en küçüğü: İplerle bir mayoyu oluşturan 4 adet üçgen‘ olarak tanımlıyor.

İkinci Dünya Savaşı`ndan sonra dünyanın en küçük mayosunu yaratmaya girişen Fransız Louis Reard`ın icadı, 5 Temmuz 1946`da Paris`teki Molitor havuzunda tanıtılmış, bundan 5 gün önce Pasifik`teki Bikini adasında Amerikalılar’ın nükleer denemesine atfen de bikini adını almıştı. Moda ve Tekstil Müzesi`nin programlamasından sorumlu olan Saillard, o zamanlar bikiniyi tanıtmayı hiçbir mankenin kabul etmediğini belirttiği açıklamasında, ‘Bu kadar küçük bir mayo bir skandaldı’ diyor ve sadece bir dansözün bikiniyi tanıtmayı kabul ettiğini söylüyor. Vatikan tarafından kınanan bikini, uzun yıllar skandal yaratmıştı. `Ülkeler ve hatta Fransa`nın bazı bölgelerindeki belediyeler bile bikiniyi yasaklamıştı` diyen Saillard, bikininin zaferinin kadınların statüsünün değişimine eşlik ettiğini belirtiyor.

O dönemin süper modelleri bile “Ben bunu kesinlike giyemem, aşırı derecede ahlak dış!” diyerek bikiniyi Paris Moda Show’unda giymeyi reddetmiş. Reard da düşünmüş taşınmış ve “Bunu giyse giyse zaten hiçbir şey giymeyen biri giyer” demiş ve bikiniyi Micheline Bernardini adındaki revü kızına giydirmiş. Brigitte Bardot, bikiniyi “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filminde giyince ise patlama yapmış.
Şimdilerde g-string, tanga, mayokini, şortkini, topless modellerinin olduğunu düşünürsek 60 yıl içinde bikini kültürünün nereden nereye geldiğini hayretle izleyebiliriz.

Kaynak: Habertürk

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Mayo

  1. Abdul Kadir

    Mayo Ahlaksızlığını topluma ilk yayma faaliyeti için bir fahişenin kullanılması yeterince manidar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!