Dünyadaki ilk bilgisayar Eniac (Electrical Numerical Integrator And Computer) 1945 yılında ABD ‘de bilimadamları tarafından icat edilmiştir.

Dünyadaki İlk Kuduz Aşısı

kuduz aşısı

Dünyadaki İlk Kuduz Aşısı

Dünyadaki ilk kuduz aşısı Louis Pasteur tarafından 1885 yılında bulunmuştur. Bu dünya tarihinde bulunan 2. aşıdır.

İlk Kuduz Aşısı – Kuduz Aşısının Bulunuşu

Kuduz günümüzde halen oldukça öldürücü nitelikte olan ve hayvanlardan insanlara geçen bir hastalıktır. Bu hastalık, hayvanların salyasında bulunur ve insanları ısıran hayvanlardan bulaşan bu ölümcül hastalık, belirtileri başladıktan sonra hayatta kalınması oldukça güç bir hastalıktır.

Günümüzde kuduz hastalığı için bazı aşılar üretilmiştir. Dünya tıp sektöründe yapılan araştırmalar sayesinde ısırma anından hemen sonra yapılan kuduz aşısı sayesinde insan hayatları kurtarılıyor.

Kuş ve böceklerde görülmeyen bu hastalık, daha çok kedi, köpek gibi hayvanlardan bulaşır. Bu güne kadar belirtileri başladıktan sonra hayatta kalmayı başaran sadece 6 insan olmuştur. Bu hastalık 8 gün ile 2 yıl arasında değişen kuluçka süresine sahip kuduz mikrobu, toplam üç doz aşı ile tedavi aşaması uygulanmaktadır.

Louis Pasteur Kimdir?

Louis Pasteur Dünyadaki İlk Kuduz Aşısı bulan kişidir. Kendisi kimyager ve bakteriyolog olarak görev yapmıştır. Dünya tıp sektörüne oldukça katkıda bulunan bu kişi, 1822 yılında Fransa’da doğmuş, 1895 yılında ölmüştür. Hayatındaki ilginç detaylardan biri de son nefesinde müslüman olmuştur.

Pasteur, özellikle mayalanma olayında ve bulaşıcı hastalıklarda mikroorganizmaların etkilerini ve bu nedenle olduklarını kanıtlaması sayesinde,  şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanan sıvıların bozulmadan saklanmasını sağlayan “pastörizasyon” adlı konserve yönteminin gelişmesini sağlamıştır.

louis pasteur ve kuduz aşısı, luis pastör kuduz aşısını nasıl buldu, ilk kuduz aşısını kim buldu, kuduz aşısı yan etkileri, kuduz aşısı kaç yıl korur, kuduz aşısı nerden yapılır, kuduz aşısı koruma süresi

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Kuduz Aşısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!