Dünyadaki ilk saç boyası Fransız kimyager Eugéne Schueller tarafından 1909 yılında Pariste icat edilmiştir.

İlk Korku Filmi

"Dünyadaki

İlk Korku Filmi “Le Manoir Du Diable” ( Şeytan’ın Kalesi) 1896 Fransız yapımlı olup, süresi 3 dakikadır. Filmin yönetmeni Georges Melies’dir.

Yönetmen ayrıca senaryo ve yapımcı rollerini de üstlenmiştir.

İlk Korku Filmi

Film 1908 yılında Amerika’nın Chicago kentinde Selig Polyscope Co. firması tarafından çekildiği yönünde de bilgiler yer alır. Chicago’da hazırlanan korku filmi, başrolde Richard Mansfield olmak üzere 1897 yılında sahneye aynı isimli bir oyunu sergileyen bir tiyatro grubunun üyeleri tarafından oynanmıştır.

Film Hakkında

Yayın Tarihi: 24 Aralık 1896 (Paris)
Yönetmeni: Georges Méliès

Marie-Georges-Jean Méliès, sinemanın gelişmesine öncülük etmiş Fransız illüzyonist ve yönetmen. Ailesinin ayakkabıcılık yaptığı Paris’te doğdu. Sinemanın ilk döneminde dünyanın önde gelen öykülü film yapımcısı oldu.

Doğum tarihi: 8 Aralık 1861, Paris, Fransa
Ölüm tarihi ve yeri: 21 Ocak 1938, Paris, Fransa
Kitaplar: A Trip to the Moon Coloring Book, DAHA FAZLA
Eş: Jeanne d’Alcy

Vikipedi

Yapımcısı: Georges Méliès
Yapım şirketi: Star Film Company
Senaryo: Georges Méliès

Korku filmleri ile ilgili benzer konuları daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz;

Film, 3 dakika 26 saniye sürmektedir. Yukarıda video olarak sizlere vermiş olduğumuz film, korku filmleri arasında ilkler tarihinde yerini alır. Filmi konusu bir ortaçağ şatosunun içinde uçan bir yarasanın İblise dönüşmesini ve onunla çeşitli hayaletler cadılar çağırmasını anlatan tek makaradan oluşan kısa bir filmdir.

Filmde şeytanın adı “mephistopheles” olarak yer alır.

Mephistopheles, Rönesans dönemi Avrupa yazınında Hristiyan mitolojisinin lider-şeytanlarından biri olarak belirir. Önceleri de kullanılmakla beraber Rönesansta yaygın olarak kullanılmış ve geliştirilmiştir. Bir Hristiyan miti olmasına rağmen İncil’de adına rastlanmamaktadır. Vikipedi

İlk olan bu film bir Fransız yapımı olarak tarihte yer alır. Montreuil’deki mülkünün bahçesinde çekilmiş olan filmin Yeni Zelanda Film Arşivi’nde bir kopyasının bulunduğu ve 1988 yılına kadar kaybolmuş olduğu zannedilmişti.

Amerika’da The Haunted Castle ismiyle yayınlanan, İngiltere’de ise The Devil’s Castle olarak seyircilerle buluşan kısa film, bir yıl sonra yeniden çekiminin çıkması ile birlikte sıklıkla yeniden çekimi ile karıştırıldı. Méliès’in kendi stüdyosu tarafından yayınlanan filmin 1896 yılının sonunda mı yoksa 1897’nin başında mı yayınlandığı bilinmiyor ancak ilk korku filmi statüsünün sahibi olduğu kesin.

Kaynak: beyazperde

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!