Dünyadaki ilk baraj Hitit İmparatorluğu döneminde Kayseri, Pınarbaşı ilçesi Örenşehir beldesinin 6 km güneyinde bulunan bir kısma yapılmıştır ve barajın adı Karakuyu Barajı 'dır.

Dünyadaki İlk Kilise

Dünyadaki İlk Kilise

Dünyadaki İlk Kilise

Dünyadaki İlk Kilise

Dünyanın ilk kilisesi Türkiye ‘de Antakya ile Reyhanlı yolu üzerinde, Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde bulunan St. Pierre Kilisesi ‘dir ve ne zaman yapıldığına dair net bilgi bulunmamaktadır.

13 metre derinliğinde, 9,5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinden oluşan dünyanın ilk kilisesi, Antakya ‘da mağara şeklinde yapılmıştır. Tarihte Hz. İsa ‘nın dinini tanıyanlara ilk defa “Hristiyan” ismi bu kilisede verilmiştir.

Kilisenin tarihine baktığımızda Hz.İsa ‘nın 12 havarisinden olan St.Pierre, Hz. İsa ‘nın ölümünden sonra hristiyanlığı yaymaya çalıştığı bir dini merkez olmuştur. Her yıl 29 Haziran tarihinde bu kilisede tören düzenlenmektedir. Dağ içerisinde açılan tüneller ile o zamanlar yapılan baskınlardan kaçılmak için bu tüneller kullanılmıştır.

Kilisenin günümüzdeki durumuna bakacak olursak, taban mozaikleri ve parçaları sunağın sağında duvar boyamaları ile ilgili izler mevcuttur. Kayalar arasından sızan sular o zamanlar vaftiz için kullanılmıştır ancak günümüzde yer hareketleri sonucu kayalar arasından sızan su azalmıştır.

Tarihteki ilk kilise olan St.Pierre kilisesi günümüzde Antakya sınırlarında hala yer almaktadır.

3 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Kilise

  1. can özalp

    hataydabu kılısenın yapılma nedenı yıllar once kutsal emanet dıye adlandırılan kutsal sandık yanı ahit sandıgı zaman ıcınde hatay tarafından farklı bır magaraya saklanmıstır ama sular yukseldıgı ve magara gırısı kapandıgı ıcın kımse ne o magarayı bulabılmıstır nede bulabılecektır..!! ama 2 gırısının oldugu ve bırının kapandıgını dusunursek dıyer gırıs nerde olabılır..!! bu sorunuzun cevabı bende arkadaaslar bulun benı..!!

  2. ibrahim tazesavaş

    Merhaba , ben St Pierre kilisesi ve Hristiyanlığın doğuşu, yayılması ve savaşlar ile ilgili bir araştırma yapıyorum , sizinle görüşmek isterim , iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!