Dünyadaki ilk daktilo 1829 yılında William Austin Burt tarafından “tipograf” ismi ile icat edilmiştir.

Dünyadaki İlk İnşaat Şirketi

Dünyadaki İlk İnşaat Şirketi

Dünyadaki İlk İnşaat Şirketi

İlk inşaat şirketi 13 Temmuz 1778 tarihinde bir gazete ilanında varlığından bahsetmekte olup, ayrıntılı bilgi mevcut değildir.

Dünyadaki İlk İnşaat Şirketi

Bilinen en eski inşaat şirketine, 13 Temmuz 1778 günü, “Aris’s Mirmingham Gazette” adlı gazetede yayınlanan bir ilanda rastlanıyor. Söz konusu ilanın metni şöyleydi: “Bu ayın 22’sinde (çarşamba günü), Snow Hill’deki Golden Cross’ta akşam saat yedi ile dokuz arasında bir inşaat şirketinin üç hissesi, açık artırma yoluyla satışa çıkarılacaktır.” Aynı şirketle ilgili iki ayrı duyuru da, 26 Ekim 1778 ve 29 Mart 1779 günleri yayınlandı. Son ilanda, şirketin Richard Ketley’in elinde bulunan ve en son 80 pound teklif edilen üç hissesine müşteri arandığı duyuruluyordu. ilk inşaat şirketinin ne zaman kurulduğu, kesin olarak bilinmemekle birlikte, ilk ilanın verildiği tarihte en az üç yıllık bir geçmişe sahip olduğunu gösterir kanıtlar vardır.

ABD’de İlk İnşaat Şirketi

ABD’deki ilk inşaat şirketi ise, 3 Ocak 1831 tarihinde üç İngiliz göçmeni tarafından, Philadelphia’da “Oxford Provident Building Association” adı altında faaliyete geçti.

İnşaat, bina, altyapı, endüstriyel sanayi yapıları gibi insan ihtiyaçlarına karşılık gelen, üretime dayalı herçeşit yapının amacına uygun inşa etme sürecidir.

Vikipedi

İlk yapı olarak inşa edilen kulübe, barınak vb. yapılar, basit el aletleri ile yapılmıştır. Gelişen teknoloji ile günümüzde ekskavatör, dozer, vinç vb. iş makineleri ile yapım yöntemleri kolaylaşmış ve çok daha çeşitli, sağlam ve estetik yapılar yapılmaya başlanmıştır.

Tarihte İlk Gökdenlenlerin Yapımı

Yeni teknoloji ile yapılan binalara baktığımızda ilk gökdelen 1884 yılında yapıldığı düşünülürse, uzun soluklu bir gelişim sürecinden geçilmiştir.

Aslında bu tarihten çok daha önce Yemen’de gelen saldırıları önlemek maksadıyla inşa etttikleri yapıların da ilk gökdelen örneği olduğu söylenmektedir. Bu evler kerpiç evlerdi  ve çamurdan yapılmıştı.

Bu yapıların çamurdan yapılmasına rağmen 8 ila 10 kat arasında değişen yükseklikleri olduğu bilinmektedir. Bu binalar Yemen’de Sana isimli bölgededir.

Günümüzde yapılan binalar çeşitli yönetmelikler çerçevesinde yapım standartları ayrıca belirlenmiş ve mühendislik teknolojisi ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!