Dünyanın ilk erkek kabin memuru 1922 yılında göreve başlayan İngiliz Jack Sanderson ‘dur.

Dünyadaki İlk Havayolu Turizmi

Dünyadaki İlk Havayolu Turizmi

Dünyadaki İlk Havayolu Turizmi

Dünyadaki İlk Havayolu Turizmi

Dünyada havayolu ile yapılan ilk turizm, 1932 yılı içerisinde Londra Politeknik Turing Derneği tarafından düzenlenmiştir.

Yapılan bu ilk havayolu turizmi, İngiliz Hükümeti ‘nin bir önceki sene yaşanan mali kriz nedeniyle İngiliz vatandaşlarını, dış ülkelerde para harcamaya yönlendirmişti. Bunun üzerine Politeknik Turing Derneği, bir uçak kiralayarak İngilizleri İsviçre ‘ye götürmüştür. Seeburg ‘da bulunan tesislerinde, yolculuk yapan İngilizleri ağırlamıştır. Bu şekilde harcanan paranın %95 ‘i İngiltere ekonomisine katkı sağlamıştır.

Dünyadaki ilk havayolu turizmi ‘nin ilk seferinde, “Heracles” isimli bir uçak Mayıs ayında Croydon ‘dan Basle ‘ye kadar yaklaşık 5 saatlik bir seyahat yapmıştır.Bu tatilin ücreti olarak da günlük 12 – 14 İngiliz lirası arasındaydı.

Gerçekleştirilen bu ilk sefer ardından, devamı da geldi ve aynı sene içerisinde Avrupa ‘da bulunan 7 başkenti içeren geniş çaplı bir organizasyon düzenlenmiştir. “Heracles” isimli uçakla gerçekleştirilen bu seyahat, 14 gün sürmüştür. Toplamda 2829 mil mesafeli uçuş gerçekleşmiştir. Gezilen başkentler;  Amsterdam, Paris, Budapeşte, Viyana, Berlin, Roma ve Londra şeklinde olmuştur. İlerleyen zamanlarda aynı dernek toplamda 900 ‘den fazla insanı gezdiren bir dernek olmuştur.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Havayolu Turizmi

  1. kader

    bence çok saçma, neden diye sorarsanız ?
    diyelim birisi geldi ve araştırmalar içerisinden bu icatların kimin tarafından yapıldığını arıyor ve hiç bir yerde bulamıyorsa ve tek şansı sizseniz ozaman ne yapacaksınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!