Dünyadaki ilk doğum kontrol hapı ABD 'de 1954 yılında yapılan deney sonucunda ilk defa Dr. Pincus tarafından geliştirilmiştir.

Dünyadaki İlk Film

ilk film

Dünyadaki İlk Film

Dünyadaki ilk film Garden Cafe isimli bir yerde, 28 Aralık 1895 yılında Lumiere Kardeşlerin yapmış olduğu bir belgeseldir. Yani kısaca ilk film aslında bir belgeseldir.

Louis, eşinin öğretmenlik yaptığı New York Sağırlar Okulu için bazı çalışmalar yapıyordu. Bu çalışmalar daha çok fotoğraflar üzerineydi. Fotoğraflar üzerinde hareketli çalışmalar yaparken 1885 yılında bu enstitü tavanında bazı görüntüler gördüğünü iddia etmiştir. Bu tavanda gördükleri ile aklına gelen fikrin 1886 Kasım ayında patent başvurusunu yapmıştır. Bu başvuruda buluşunu şu şekilde açıklamıştır;

Fotoğrafik bir kamera ile bir nesnenin ya da nesnelerin hareketli görüntüleri saptanır. Sonra da bu görüntüler, bir projeksiyon aygıtı aracılığıyla aynen yeniden canlandırılır.

Dünyadaki İlk Film

1886 yılında yapılan bu patent başvurusu öncesinde 1861 yılında İngiltere’de bu aygıttan daha basit olan bir patent alınmıştı. Alınan yeni patent ise 16 mercek özellikli bir aletti. O zamanlar zoetrope ve praxinoscope ismi verilen bazı basit optik aygıtların gelişmişi olan aygıtlar kullanılmaktaydı.

Hazırlanan ilk film aslında bir belgeseldir. 1895 yılında Lumiere Kardeşler bir film hazırlamış bu film ise daha çok belgeseldir. Belli bir konusu yoktur. İzleyenler bunun bir sihir olduğunu düşünmüştür. İlerleyen yıllarda sessiz filmler oldukça ilgi çekmiştir. Ses ise bir piyanist veya orkestra tarafından film izlenirken canlı olarak uygulanarak eklenmiştir.

Dünyadaki ilk sinema Auguste ve Louis Lumiere adli Fransiz kardesler tarafından gerçekleştirilmiştir. Burada sinematograf denilen alet kullanılmıştır.

Film Dünyasında İlkler

İlk öykülü film 1902 yılında Georges Melies tarafından Le Voyage dans la Lune (Aya Seyahat) adlı filmle gerçekleştirildi.

İlk senaryolu gerçek film ise 1902 yılında Georges Melis tarafından çekildi. Le Voyage Dans La Lune ( Aya Yolculuk) adlı film, Ay’a seyahat etmek isteyen bir grubun hikayesiilk senaryolu film özelliğini taşır.

İlk renkli film, 1939 yılına ait Rüzgar Gibi Geçti ve Oz Büyücüsü isimli filmlerdir. Ancak, ilk renkli film 1918 tarihinde yapılmış Cupid Angling isimli sessiz film olarak kabul edilir.

Lumière Kardeşler olarak bilinen Auguste Marie Louis Nicolas ve Louis Jean tarihteki ilk film yapımcıları arasındadırlar. Sinematograf cihazının patentini almış ve cihazı geliştirmişlerdir. Bu cihaz, Thomas Edison’un geliştirdiği kinematoskopun aksine, aynı anda birden fazla kişinin film izlemesine olanak tanıyordu. Vikipedi

 

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!