Dünyadaki ilk izci örgütü Birinci Glascow İzci Birliği 26 Ocak 1908 tarihinde kurulmuştur.

Dünyadaki İlk Film Festivali

ilk film festivali

dünyadaki ilk film festivali

İlk film festivali 6 Ağustos 1932 ile 21 Ağustos 1932 tarihleri arasında Venedik’te yapılmıştır. Festivale dünyanın önemli ülkeleri konuk olmuştur.

Yapılan bu festival dünyada ilk olma özelliğini kazanmıştır. Aslında bu etkinlik turist akımını hızlandırma amaçlı planlanmıştı. Venedik ev sahipliğinde ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Rusya konuk olarak katılım gerçekleştirdi. Yapılan bu festivalde yarışma da düzenlendi. Fakat bu yarışmada bir ödül bulunmuyordu. İlk film festivali etkinliğinde seçimi halk adına jüri verdi.

Dünyadaki İlk Film Festivali Ödülleri

Yapılan yarışmada kazananlar arasında ilk en iyi kadın oyuncu olarak Helen Hayes, ilk en iyi erkek oyuncu Frederich March, Nicolai Ekk, Road to Life adlı filmle ilk en iyi yönetmen, Nous la Liberte en eğlendirici film ve Dr. Jekyll and Mr. Hyde en hayalperest film seçildiler.

Film dünyasında daha fazla ilkler için; film dünyasında ilkler başlığına göz atabilirsiniz. Dünyadaki ilk film Garden Cafe isimli bir yerde, 28 Aralık 1895 yılında Lumiere Kardeşler tarafından hazırlanmıştır.

Türkiye’de İlk Film Festivali

ilk yerli sinema yarışması, 1948’de Yerli Film Yapanlar Cemiyeti tarafından “Yerli Film Müsabakası” adıyla düzenlendi. “Unutulan Sır”, en başarılı film seçildi. En iyi kadın oyuncu ödülünü Nevin Aypar, en iyi erkek oyuncu ödülünü Kadri Erdoğan aldı.

İlk çevrim içi Çocuk Filmleri Festivali

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAK Vakfı tarafından 2020 yılında ilk defa çevrim içi olarak (online) gerçekleştirilen 16. TÜRSAK Çocuk Filmleri Festivali, çocuklar ve ülkemiz için çok önemli bir gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda film gösterimi, konser ve çeşitli söyleşiler ile yapıldı.

16. Çocuk Filmleri Festivali’nin Açılış Töreni Canlı Yayında Gerçekleştirildi. Çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Açılış Töreni ile kutlayan 16. Çocuk Filmleri Festivali başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen 16. Çocuk Filmleri Festivali her hafta Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleştirilecek film gösterimleri, söyleşiler, atölyeler ve süpriz etkinliklerle devam edecek. Oyuncu Ceren Benderlioğlu’nun sunumu ile gerçekleştirilen tören, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Sayın Elif Dağdeviren’in keyifli sohbeti ile başladı. Bizim Köyün Şarkısı filminin gösterimi ile devam eden törende, gösterimin ardından filmin yönetmeni Tuğçe Soysop ve yetenekli oyuncuları Eda Döğer ve Esat Polat Güler sunucu Ceren Benderlioğlu ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Elif Dağdeviren ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Tören Murat Evgin’in muhteşem konseri ile sona erdi.

Türsak Vakfı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!