Dünyada insanlar tarafından kullanılan ilk metaller M.Ö. 4000 yıllarında altın ve bakır olmuştur.

Dünyadaki İlk Elektrikli Soba

Dünyadaki İlk Elektrikli Soba

elektrikli soba

elektrikli soba

Dünyadaki ilk elektrikli soba Amerika Birleşik Devletleri’nde Burton Electric Co. firması tarafından 1887 yılında yapılmıştır. Patenti alınan ilk elektrikli soba 1889 yılında seri üretimine başlanıldı.

Elektrikli soba patenti 1887 yılında ABD’de Dr. W.Leigh Burton tarafından alındı. İki yıl sonra da “Burton Electric Co.” adlı kuruluş, seri üretimine başladı. “The Electrician” adlı dergi bu yeni elektrikli ısıtma araçlarım şöyle tanımlıyordu:

Burton elektrik sobası, blok demirden yapılmış bir kasa içindeki rezistanslardan oluşuyor. Bu rezistansların çevresi kuru alçıyla kaplanmış. Amaç, tellerden gelen ısıyı emmek ve böylece boşa gitmesini engellemek. Isıtıcılara 80 volt ve 2.5 amper gücünde akım veriliyor. Bu güçte bir elektrik akımı, sobanın ısısını 200°F’ye kadar yükseltiyor.

Alçak bir masaya benzeyen radyatörler, yerden 10 santimetre yüksekliğinde demir ayaklar üzerinde duruyordu. Uzunluğu 68 santimetre, yüksekliği ise 10 santimetre şeklindeydi. Burton Electric Co. firması tarafından gazetelere verilen ilanlarda, evlerde hiçbir tehlike söz konusu olmadan kullanılabileceği yazılıydı.

1891 sonlarına doğru Colorado eyaletinin Aspen kentinde faaliyet gösteren Aspen Madencilik Şirketi, ilk elektrikli soba ile ilgili olarak kendi binalarında kullanmak için Chicago’daki “Electric Merchandise Co,”dan garanti istedi.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Elektrikli Soba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!