Dünyadaki ilk futbol kulübü Sheffield FC ismi ile İngiltere'de Natheniel Creswick ve William Prest isimli eski Harrow Okulu mensupları tarafından 1857 yılında kurulmuştur.

Dünyadaki İlk Elektrik Santrali

Dünyadaki İlk Elektrik Santrali

Dünyadaki İlk Elektrik Santrali

Dünyadaki ilk elektrik santrali 1 Ekim 1881 tarihinde Wey nehrinde “Central Power Station” adı ile Calder ve Barrett tarafından kurulmuştur.

Bir hidroelektrik santrali olan ve elektrik üreten bu yapının işletmesi 2 isim altında yapılmaktaydı. Jeneratör malzemeleri tedariği sağlayan Siemens Bros, bir yıl sonrasında santralin işletmesini devir almıştır.

İlk elektrik santrali müşterileri arasında en önemli olanı Godalming Belediyesidir. Bu belediye tüm sokak ve caddeleri buradan alınacak elektrik ile aydınlatmaya karar vermiş ve gaz lambaları yerine elektrikli aydınlatma yoluna gitmiştir. O tarihte elektrik gaz ücreti gibi ucuzdu.

Ampulün icadı yazımızda hatırlayacağınız üzere ilk ampul üretimlerinde ampul ömürleri oldukça kısaydı. Bu nedenle insanlar elektrikli aydınlatmaya pek rağbet etmemişti. Bu nedenle ilk elektrik santrali de 1 Mayıs 1884 tarihinde faaliyetlerine son vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!