Dünyadaki ilk borsa, milattan sonra 250 yıllarında Türkiye'nin Kütahya şehrinde kurulmuştur.

Dünyadaki İlk Elektrik Lambası

Dünyadaki İlk Elektrik Lambası

Dünyadaki İlk Elektrik Lambası

Dünyadaki ilk elektrik ile çalışan lamba James Bosman isimli İskoç bilim adamı tarafından icat edilmiştir. Her ne kadar ampulün icadı denildiğinde ünlü mucit Thomas Alva Edison akıllara gelse de, ampulün icadı Dünyadaki İlk Elektrik Lambası Edison’dan 45 sene öncesine dayanmaktadır.

Bu icat ile ilgili olarak “Dundee Advertiser” gazetesi ilk başarılı denemeyi şu şekilde metine dökmüştür;

31 Temmuz 1835 tarihli “Dundee Advertiser” gazetesi, Lindsay’in ilk başarılı denemesini şöyle anlatıyordu:

Yaşadığı kentte öğretmenlik yapan ve Watt Enstitüsü’nün hocalarından Bay Lindsay, 25 Temmuz akşamı, elektrikten ışık elde etmeyi başardı. Kendisi iki yıldır bu konu üzerinde çalışıyordu, ama bu arada başka işlerle de ilgilenmek zorunda kaldı. Güzellik açısından, elektrik ışığı, öteki ışık kaynaklarını geride bırakıyor. Hiç kokusu yok. Duman çıkarmıyor. Patlama tehlikesi söz konusu değil. Yanmak için havaya gereksinimi yok. Üstelik iyice kapalı bir cam kavanoz içerisinde muhafaza edilebiliyor. Yanıcı eşyalarla dolu yerlerde güven içinde kullanılabilir. İstenilen yere de götürülebiliyor.

Bu metinden elektrik ampulü bahsedilmekteydi. 30 Ekim 1985 tarihinde Lindsay bu gazeteye yazdığı mektupta bu buluşu “havasız bir cam tüp” olarak belirtmektedir. Daha da ileri giderek,

İstenirse, aynı kaynaktan iki ya da üç ışık daha elde edebilirim. Üstelik, bunların hepsinin altında kolayca okunup yazılabilir” der.

Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Ampulün mucidi ise Sir Humphry Davy’dir. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swan ve Amerikalı Thomas Alva Edison, çalışmaları ile daha dayanıklı ampuller icat etmeyi başarmışlardır. Edison ‘un yapmış olduğu Dünyadaki İlk Elektrik Lambası ampul 40 saat gibi bir süre dayanabiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!