Dünyadaki ilk yemekli uçuş 11 Ekim 1919 tarihinde, Londra ve Paris arasında sefer yapan Handley Page Transport şirketi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dünyadaki İlk Doğum Kontrol Hapı

ilk doğum kontrol hapı

Dünyadaki İlk Doğum Kontrol Hapı

İlk doğum kontrol hapı ABD ‘de 1954 yılında yapılan deney sonucunda ilk defa Dr. Pincus tarafından geliştirilmiştir. 1960 yılından itibaren de eczanelerde dağıtılmaya başlanmıştır.

Doğum kontrol hapları kadının yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının laboratuvar ortamında üretilmiş türevlerini içeren ve düzenli olarak kullanıldıklarında gebeliği oldukça başarılı bir şekilde önleyen ilaçlardır.

Günümüzde kullanılan yeni jenerasyon haplar Dünyadaki İlk Doğum Kontrol Hapı ‘na nazaran oldukça düşük dozda hormon içerirler ve doktor değerlendirmesini takiben başlandıklarında yan etkileri nispeten düşük ve güvenli ilaçlardır.

İlk doğum kontrol hapı, ABD’nin Massachussetts eyaletinde, Shrewsbury kentinde biyolojik araştırmalar yapan Worcester Vakfı hesabına çalışan Dr. Gregory Pincus tarafından geliştirildi. Dr. Pincus, 1950 yılında aile planlamasına ilişkin çalışmalar yapmak üzere vakfa davet edilmişti. Amacı, “zararsız, kesinlikle güvenilebilir, basit, pratik, uygulaması kolay ve hem karı, hem de koca tarafından fiziksel doyumu engellemeyen bir koruyucu” bulmaktı. Pincus ve yardımcısı Dr. John Rock, ağız yoluyla alınabilecek böyle bir ilacı insanlığın hizmetine sunabilmek için tam beş yıl olağanüstü çalıştılar. Söz konusu ilaç için yola çıktıkları ana maddeler, progestin ve östrojendi. İlk klinik deneyler 1954 yılında yapıldı.

Dr. Pincus’un mucize hapıyla ilgili ilk geniş çaplı deneme ise 1956 yılında Puerto Rico’da, San Juan kentinde yapıldı. Bu denemeye 1308 kadın, gönüllü olarak katıldı. Bunlardan 811 tanesine Conovid adı verilen haptan, 497 kişiye de daha sonra geliştirilen Uvulen’ den verildi. Üç yıl süren denemeleri tamamlaya 830 kadından yalnız 17’si gebe kaldı.

Serbest piyasada satılan ilk doğum kontrol hapı ise, Enovid 10’dur. G.D.Searle Eczacılık firması tarafından 18 Ağustos 1960 tarihinden itibaren eczanelerde hanımların yararına sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!