Dünyadaki ilk fotokopi makinesi, İngiltere'nin Birmingham şehrinde James Watt tarafından icat edildi.

Dünyadaki İlk DJ

ilk dj

Dünyadaki ilk djDünyadaki ilk DJ yani diğer adıyla ilk diskjokey Christopher Stone tarafından 7 Temmuz 1927 tarihinde BBC’nin Savoy Hill’deki 3 numaralı stüdyosundan yapmış olduğu anonslarla tarihte yerini aldı.

Günümüzde gece kulüplerinde çaldıkları müziklerle insanları eğlendiren DJ performansı ilk kez 1927’de tarihte yer aldı!

Dünyadaki ilk DJ

Dünyadaki ilk DJ olma şansını aslında İngiltere’de, ilk kez  Compton Mackenzie kazanmıştı. Fakat, Mackenzie, programının başlamasına birkaç gün kala gittiği bir av partisinde kayboldu. Bu nedenle yerine Mackenzie’nin kayın biraderi Christopher Stone onun görevini yapmıştır.

İlk Plak Anonsu

Stone, ilk plak anonsunu 7 Temmuz 1927 günü BBC’nin Savoy Hill’deki 3 numaralı stüdyosundan yaptı. Gerçi daha önceleri de radyoda plak dinletileri yer alıyordu, ama plaklar bir ön anons olmadan peş peşe çalıyordu.

Stone, ilk diskcokey olmanın verdiği avantajla dilediği plakları seçme ve her plak için dinlediği anonsu yapma hakkına sahip oldu. Yaptığı hizmet karşılığında kendisine BBC tarafından bir ücret ödenmiyordu, ama asıl bağlı bulunduğu Gramophone plak şirketinin adını sık sık anmasına da ses çıkarılmıyordu.

İlk DJ ses kaydını aşağıdan dinleyebilirsiniz;

Şarkı: Christopher Stone’s Medley-7247-DNC

Sanatçı: Christopher Stone

The Times Gazetesi Köşe Yazısı

Bu, BBC’nin programları sırasında firma adlarının kullanılmasına izin verdiği ender durumlardan biriydi. Sonraları, Stone’un firma adı belirtmesi yasaklandı ve çaldığı her plak için kendisine belirli bir ücret ödenmeye başlandı. 1935 yılında öldüğünde,

The Times gazetesi, Stone için şunları yazdı:

“Bu genç adam, hiçbir zaman unutulmayacak. Müzikseverler, anons ettiği isimle hiç ilgisi olmayan bir plağı dinleten, bazen de plağı pikaba koyduktan sonra çalıştırma düğmesine basmayı unutan bu diskcokeyi, her zaman hatırlayacaklar.”

Aslında Stone’un, adını hep taze tutacak başka özellikleri de vardı. Bunlardan biri, vasiyetini bir plağa okuması, bir başkası ise kendisine diskcokey denmesini adeta bir hakaret olarak kabul etmesiydi.

Günümüze baktığımızda onlarca radyo kanalı bulunmakta. Bu radyo kanallarında da birçok DJ görev yapmaktadır. Bunun dışında gece kulüplerinde de DJ performansları sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!