Dünyadaki ilk diş hekimi, Fransız Pierre Fauchard 1696 yılında kendini ilk diş hekimi olarak tanıtan tıp adamı olmuştur.

Dünyadaki İlk Çizgi Film

Dünyadaki İlk Çizgi Film

Dünyadaki İlk Çizgi Film

İlk çizgi film 1906 yılında Amerika’da James Stuart Blackton tarafından Vitagraph Co. adına yapılan “Humerous Phases of Funny Faces” isimli çizgi filmdir. Aynı yılda İngiltere’de ise Nisan ayında Walter Booth tarafından Charles Urban Trading Co. adına yapılmıştır.

Dünyadaki İlk Çizgi Film

Çocukların heyecanla ve severek izlediği çizgi film gösterimleri 1906 yılından bu yana bilgisayar desteği ile de son yıllarda oldukça yol kat etmiştir.

Çizgi Filmlerin Oluşumu

Çizgi filmlerin oluşumu tamamen stop-motion tekniğine dayanır. Bu teknik 1899 yılında Arthur Melbourne Cooper tarafından hazırlanan “Matches An Appeal” isimli eserde ilk olarak kullanılmıştır. Bu hazırlanan video, bir reklam olarak hazırlanmıştır. İlerleyen yıllarda bu teknik kullanılarak çizgi filmler hazırlanmaya başlanmıştır.

İlk Çizgi Film Karakteri – İlk Çizgi Film Nasıl Yapıldı?

ilk çizgi film
ilk çizgi film

Yapılan ilk çizgi filmin nasıl yapıldığı sorusu aklınıza geliyorsa, ilk çizgi filmler kalem ile çizilerek hazırlanmış 8 bin çizimden oluşan animasyondur. James Stuart Blackton hazırladığı bu ilk çizgi film ile tarihe geçmiştir. James Stuart Blackton, ilk defa stop motion adı ile tabir edilen tekniği uygulayarak ilk çizgi filmi oluşturmuştur.

Aslında Stuart 1900 yılında da çalışmalar yapmıştır ancak burada hazırladığı çizgi film biraz daha resim çizen bir adamın videosuna benzemektedir. Bu eserin adı ise “Enchanted Drawing” olarak bilinir.

Amerika’da, İlk çizgi film bir resim çizen adam ile başlayıp, ressamın çizdiklerinin canlanmasını göstererek başlar. Yapılmış olan bu çizgi film konusu Gözlerini hareket ettirerek sigara dumanını bir kıza üfleyen adam, çemberden atlayan köpek gibi basit konudaydı. Her ne kadar “Enchanted Drawing” daha önceden yapılsa da, 1906 yılında yaptığı bu animasyon tarihte ilk çizgi film olarak kabul edilir.

İngiltere’de ilk çizgi filmSanatçının Eli” ismi ile gösterilmiştir. Booth ‘un eli bir kadın ve bir erkek çizerken bu çizgi film başlıyor, ardından bu çiftler dans ediyordu.

İlk Çizgi Filmler

İlerleyen yıllarda hazırlanan çizgi film isimlerini ve kısaca görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda dünyadaki ilk çizgi filmler listesi bulunmaktadır.

Fantasmagorie (Émile Cohl, 1908)

ilk çizgi filmler
ilk çizgi filmler

Gertie the Dinosaur (Winsor McCay, 1914)

ilk çizgi filmler
ilk çizgi filmler

Felix in Hollywood (Pat Sulivan Studio – Otto Messmer, 1923)

ilk çizgi filmler
ilk çizgi filmler

Steamboat Willie (Walt Disney – Ub Iwerks, 1927)

ilk çizgi filmler
ilk çizgi filmler

KoKo’s Earth Control (Max and Dave Fleischer, 1928)

ilk çizgi filmler
ilk çizgi filmler

İlk Renkli Çizgi Film ve İlk Sesli Çizgi Film

Dünyadaki ilk renkli çizgi film ise New York’ta yapılmıştır. 8 Şubat 1920 ‘de “The Debut of Thomas Kat” ismi ile gösterime girmiştir. 18 Kasım 1928’de ise “Steamboat Willie” ismi ile ilk sesli çizgi film yapılmıştır.

The Debut of Thomas Kat

Steamboat Willie

Günümüzde çizgi film sektörü bilgisayar desteği oldukça gelişmiş ve büyümüş, alışılagelmiş 2 boyutlu çizgi filmlerin yanı sıra 3D çizgi filmler de yapılmaya başlanmıştır.

Bir düşünce üzerine “Dünyadaki İlk Çizgi Film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!