Dünyada aya ilk ayak basan insan Neil Armstrong 1969 yılında tarihe geçmiştir.

Dünyadaki İlk Atm

Dünyadaki ilk atm ünitesi İskoç Shepherd-Barron tarafından 27 Haziran 1967 yılında İngiltere’nin başkenti Londra ‘da bulunan Barclay’s Bankası tarafından hizmete açılmıştır.

ilk atm

ilk atm

Günümüz bankacılık faaliyetleri göz önüne alındığında atm tüm bankacılık faaliyetlerinin yapıldığı cihazlar haline geldi. Peki ilk atm kullanan insan kimdir?

Dünyadaki İlk ATM Cihazından Para Çeken Kişi

Reg Varney, ATM’den nakit para çeken ilk kişi oldu. 27 Haziran 1967 günü Londra’daki Barclays bankasının Enfield şubesinde hizmete giren ilk ATM’den madeni birlikler halinde 5 sterlin çekilmiştir. Reg Varney yaptığı talk show programları ile tanınan bir isimdir. Dünyadaki ilk Atm açıldıktan sonra atm kullanımı için ingiliz vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturmuştu.

ATM Nedir?

ATM, insanların bankacılık işlemlerini bireysel olarak yaptığı, belli noktalarda bulunan cihazlardır. Bu cihazlara bankamatik adı da verilmektedir. İlk zamanlarda telebanka adı da verilirdi. Türkiye’de ilk atm İş Bankası tarafından 1982 yılında bankamatik ismi ile hizmete açılmıştır. Bu şekilde ilkler tarihinde yerini almıştır.

2017 yılında atm kullanımı için 50. yılını kutlayan banka, atm ‘yi altın kaplama haline getirdi.

ilk bankamatik

ilk bankamatik

Günümüz Bankamatik Cihazları

Günümüzde bankamatik cihazları ile eft, havale, para çekme ve para yatırma işlemleri, kredi kartı ödeme, bakiye sorgulama gibi işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemler dışında bankamatik cihazlarından fatura ödeme olanağı da bulunmaktadır.

Yeni nesil atm cihazlarında telefon uygulamaları ile eşleşen ve barkod okuma özelliği ile hızlı şekilde para çekme işlemleri yapılabilmektedir.

John Stepherd Barron ilk otomatik vezne makinesi olarak tasarladığı bankamatik ile ilgili bir anlaşmazlık yüzünden bu cihaz ünvanı Barclays bankası olarak tarihte yerini almıştır.

İlk model olarak 1967 ‘de Londra’da yapılan cihaz, PIN (kişisel kimlik numarası) kodlarını kullanmıştır. Ancak o zamanlarda manyetik kodlama gelişmediği için günümüze göre daha az güvenlikli olduğunu söyleyebiliriz.

Barclays bankası halen faaliyetine devam etmektedir. Barclays, Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Doğu, Latin Amerika, Avustralya, Asya ve Afrika’da çalıştığı almış adede yakın ülkede faaliyetlerine 300 yıldır banka ve finans sektöründe devam eden dünyanın önde gelen büyük finans grubu şirketidir.

BBC’de yer alan bir haberdeki bilgiler aşağıda yer almaktadır;

2010 yılında 84 yaşında hayatını kaybeden John Shepherd Barron tarafından icat edilen para çekme makinesinin fikri ise mucidine banyo yaptığı sırada gelmişti.

Kendisi de Barclays bankası çalışanı olan Barron, o Cumartesi günü bankaya bir dakika geç kalarak para çekmeyi başaramamış ve bu olay kafasında “her daim hizmet verecek bir para çekme aygıtı” fikrinin oluşmasına neden olmuştu.

BBC’ye 2007 yılında bir röportaj veren Barron, fikrin çikolata makinesinden doğduğunu açıklamış, “Yalnızca çikolatayı nakitle değiştirmek gerekiyordu” demişti.

Sonraki aylarda bankanın genel müdürüne bir öğle yemeğinde cin içerken fikrini sunmuş ve ATM’yi kabul ettirmeyi başarmıştı.

O öğle yemeğinin, bugün dünyada kullanımda olan 1.7 milyon ATM’nin fikir babası olan Shepherd Barron’ın bu icattan tek maddi kazanımı olarak kabul edilir.

Dahası, bankacılık sisteminin en önemli unsurlarından birinin icadından maddi bir karşılık almayan Shepherd Barron, 4 haneli şifreyi de bu icadı ile birlikte hayata geçirdi.

2 üzerine düşünceler “Dünyadaki İlk Atm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!