Dünyadaki ilk antiseptik kullanımı 1865 yılında Glaskow şehrinde Joseph Lister isimindeki cerrah tarafından geliştirilmiş ve ameliyatta ilk kez kullanılmaya başlanmıştır.

Dünyadaki İlk Apandist Ameliyatı

ilk apandist ameliyatı

Dünyadaki İlk Apandist Ameliyatı

İlk apandist ameliyatı 4 Ocak 1885 tarihinde, ABD ‘nin Iowa eyaleti Davenport kentinde, Dr. William West Grant tarafından yapılmıştır.

Bir çiftçinin kızı olan 22 yaşındaki Mary Gartside, Dr. Grant’a getirildiğinde, akut apandisitin ilerlemiş aşamasındaydı ve ameliyat edilmediği takdirde ölecekti. Dünyadaki ilk apandist ameliyatı, tam bir başarıyla sonuçlandı. Bayan Gartside 1919 yılına kadar yaşamıştır. Yapılan ilk apandisit ameliyatlarının hemen hemen tümünde, tamamen arızalanmış, yani hastalığın ileri aşamalarına gelinmişti.

Apandisitin ilk dönemlerinde ameliyat yapılması fikri, İrlanda asıllı bir Amerikalı cerrah olan John Benjamin Murphy tarafından gerçekleştirildi ve bu türde ilk ameliyat, 2 Mart 1889 günü Cook Country Hastanesi’nde yapıldı. Monhan adlı genç işçi, sekiz saat süren ameliyattan önce, Dr. Murphy’ye geldiğinde, yalnızca karın ağrılarından şikâyet ediyordu.

Yapılan bu yöntemler tıp tarihini ileri noktalara taşımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!