Dünyadaki ilk alkol, bir tesadüf eseri olarak mayalanma yolu ile doğal alkol oluşturmuş meyve ve sebzelerin yenmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Dünyadaki İlk Anneler Günü

Dünyadaki İlk Anneler Günü

İlk Anneler Günü

İlk Anneler Günü

Dünyadaki ilk anneler günü kutlamaları, antik Yunan’da, tanrıların anası Rhea onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına kadar geçmişi olduğu söylenir ve 1600 yıllarında İngiltere ‘de “Anneler Pazarı” ismi ile kutlanırdı.

Dünyadaki İlk Anneler Günü

O tarihte anneler günü “Lent” ismi ile adlandırılırdı ve tarih olarak Paskalya’nın 40 gün öncesinden başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanırdı. Bu sayede İngiliz anneler onurlandırılırdı.

O zamanlar yoksul İngilizler’in çoğu, varlıklı ailelerin yanında hizmetçilik yapmaktaydı. Çalıştıkları evler çoğunlukla kendi evlerinin çok uzağında kaldığından, hizmetçilerin işverenlerinin yanında yaşamasına izin verilirdi. “Anneler Pazarı”nda hizmetçilere izin verilir, evlerine gidip günü annelerinin yanında geçirmeleri teşvik edilirdi.

Anneler Pastası” denilen özel bir pasta, bu kutlamayı daha da özel kılardı. Anneler günü için hazırlanan pastalara “Anneler Pastası” adı verilirdi.

Hıristiyanlığın Avrupa’da yaygınlaşmasıyla kutlama biçim değiştirerek “Kilise Ana” kutlamasına dönüştü. Kendilerine hayat veren ve kötülüklerden koruyan gücün “Kilise Ana” olduğuna inanılırdı. Zamanla kilise festivali ile “Anneler Pazarı” kutlamaları karıştı ve insanlar, kiliseyle birlikte annelerine de şükranlarını sunar oldular.

Amerika’da İlk Anneler Günü

Amerika Birleşik Devletleri ‘nde  Anneler Günü ilk defa 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından, barışa adanan bir gün olarak önerildi. Bayan Howe her yıl Boston’da Anneler Günü kutlamaları organize etti.

1907 yılında Philadelphia’da Ana Jarvis adında bir kadın, ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlattı.

Bayan Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında, Anneler Günü’nü kutlamaya ikna etti. Ertesi yıl Anneler Günü, bütün Philadelphia’da kutlanmaya başladı.

Anneler Günü İle İlgili Geçmiş Tarih Bilgileri

1907 yılında öneriyi getiren Bayan Jarvis ve onu destekleyenler bakanlara, iş adamlarına ve politikacılara, ulusal bir Anneler Günü ilan edilmesi için dilekçeler yazmaya başladılar. 1911’de arzuları gerçekleşti ve Anneler Günü tüm eyaletlerde kutlanır oldu. Başkan Woodrow Wilson, 1914’te resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etti. Böylece Anneler Günü’nün, her yıl mayısın ikinci pazarında kutlanmasına karar verilmiş oldu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Anneler Günü’nün farklı tarihlerde kutlanmasına karşın, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya ve Belçika’da Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

Batı virginiali ögretmen anna jarvis 9 mayis 1905’te annesini kaybetti ve bundan iki sene sonraki ölüm yıldönümünde evine çagırdıgı arkadaslarına her yıl anneler günü altında bir kutlama yapılmasını önerdi.

Bu zaten annesinin de sağlığında sık sık bahsettiği, kızına aşıladığı bir ukteydi. Anna bu ugurda çalıştı çabaladi ve ilk anneler günü 10 mayis 1908’de annesinin yirmi yıl ders verdigi grafton’daki andrews metodist pazar okulu’nda 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlandı. Anna vaazdan sonra tüm çocuklara annesinin en sevdigi çiçek olan karanfillerden hediye etti.

Bu öneri temsilciler meclisi tarafindan hemen benimsense de senato, böyle gidersek babalar günü, dayilar günü, halakizlari günü de çikar basimiza gerekçesiyle kararı geri çevirdi. Anna tabii ki böyle şeylerden yılacak yaratılışta bir insan degildi. kendini buna adadı, mektup kampanyasi başlattı, politikacılara, iş adamlarına, medyanın önde gelenlerine, kime yazabiliyorsa ona yazdı, uzun süre çağrıda bulundu.

Zaten ülkede de kutlamalar iyice yaygınlaşmıstı, hisli bir insan olan baskan woodrow wilson 1914’te mayis’in ikinci pazarini anneler günü ilan etti.

anna jarvis muradina erdi, huzura kavustu mu? ne gezer.. anneler gününü ticaretlestirdikleri gerekçesiyle davalar açtı, kaybetti; mutsuz bir aşk hikayesinin ardından evlenmemeye karar verdi; kör kız kardeşini, evini ve saağlığını kaybedip devletin ve arkadaşlarının yardımlarına muhtaç hale geldi. 1948 yilinda seksen dört yasinda özel bir senatoryumda öldü. anneler günü kaldi ondan yadigar.

Türkiye’de İlk Anneler Günü Kutlamaları

Türkiye’de ise ilk anneler günü kutlaması 1955 yılında kadınlar derneği aracılığı ile kutlandı ve günümüze kadar kutlamalar devam etti.

Günümüzde anneler günü hediyeleri arasında en popüler olanı halen çiçeklerdir. Herkes annesine bir demet çiçek alır.

Kaynak: Eksisozluk, NTV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!