Dünyadaki ilk hava savaşı 15 Ağustos 1914 günü Fransız ve Alman uçakları arasında gerçekleşmiştir.

Dünyadaki İlk Alışveriş Sitesi

ilk alışveriş sitesi

Dünyadaki İlk Alışveriş Sitesi

Dünyadaki ilk alışveriş sitesi Amazon.com 1994 yılında Amerika’nın Seattle şehrinde Jeff Bezos tarafından kurulmuştur.

Günümüzde alışverişi hızlı hale getiren internet ağı, 1994 yılında çok yeni olmasına rağmen ilk alışveriş sitesi açılarak, günümüzde sık kullanılan alışveriş sitelerinin rehberi olmuştur.

Dünyadaki İlk Alışveriş Sitesi İsmi

Amazon ismi seçilmesinin nedeni, alfabetik sıralamada ön sıralarda çıkma düşüncesidir. Bu nedenle “A” harfi ile başlayan bir isim seçilmiştir. Günümüzde Amazon alışveriş sitesinde DVD, muzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, elektronik eşya, aksesuar, mobilya gibi bir çok geniş yelpazede ürün satın alınabilmektedir.

Amazon ayrıca “kindle” isimli elektronik kitap okuyucusu ile çok satılan bir ürün piyasaya sürmüştür. Kindle ile internet üzerinden okunabilecek bir çok kitap arşivi mevcuttur.

Kindle bir tür elektronik kitap okuma cihazıdır. Tablet görünümündedir ancak sadece kitap okuma fonksiyonuna sahiptir.

Amazon.com üzerinden satın alınmış olan ürünün,kullanıcı tarafından tekrar Amazon.com üzerinde satışı mümkündür. Amazon.com, Alexa.com, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibidir.

İlk AVM

Hatırlayacağınız üzere ilk alışveriş merkezi (avm) Türkiye’de İstanbul’da Kapalı Çarşı ismi ile 550 yılı aşkın süredir hizmet vermektedir.

Günümüzde benzer şekilde bir çok alışveriş sitesi bulunmaktadır. İçerisinde ev tekstili, giyim, oto bakım ürünleri, mobilya vb. her çeşit ihtiyacı karşılayan internet siteleri bulunmaktadır. Bunlara bir örnek vermek gerekirse; “Onlarca kategoride yüzbinlerce ürüne hızlı, kaliteli ve hesaplı bir şekilde ulaşmanın yeni yolu” sloganı ile internette yer alan bir çok site bulunuyor.

Amazon firması en son Türkiye’de de bir site açmış ve ülkemizde de alışveriş yapılmasına olanak sağlamıştır.

Günümüzde market alışverişleri dahi artık internet üzerinden yapılabiliyor. Kapınıza kadar gelen teslimatlar ile bunları taşımak derdinde de olmuyorsunuz. Tabi bu sektör ayrıca kargo ve kuryeler için de ekmek kapısı olmuş durumdadır.

İnternet alışverişleri artık ev tekstili, elektronik, bahçe, mobilya, giyim, ev dekorasyonu, ev aletleri, araç parçaları ve donanımları, kırtasiye, temizlik ürünleri gibi çok geniş ürün yelpazesi ile faaliyettedir. Amazon da Türkiye’de açtığı internet sitesinde bu faaliyetleri yürütüyor.

Kaynak: Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!