Dünyadaki ilk fırça M.Ö. 25 bin yıllarında Taş Devrinde yazılmış olan bazı duvar resim ve şekillerinin hayvan derisi ile boyandığı tespit edilmesi ile kullanılmaya başlanmıştır diyebiliriz.

Dünyadaki İlk 3D Film

ilk 3D film

Dünyadaki İlk 3D Film

10 Haziran 1915 tarihinde  Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından yapılan 3 adet çalışmanın sunumu ile tarihe geçti.

Dünyadaki İlk 3D Film

Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından yapılan ilk 3D film çalışmaları ile ilgili olarak film konuları birinde kırsal yaşam, birinde Niagara çağlayanları ve diğerinde ise “Jim, The Penman” isimli oyundan bölümler yer almaktaydı.

Penman Jim, Whitman Bennett tarafından üretilen ve Associated First National, daha sonra sadece First National Pictures aracılığıyla dağıtılan 1921 Amerikan sessiz suç draması filmidir. İyi bilinen bir oyuna dayanıyor, Charles Lawrence Young tarafından Viktorya Britanya’sındaki bir sahte hakkında Penman Jim.

Wikipedia

İlk Konulu 3D Film

İlerleyen tarihlerde hazırlanan ilk konulu 3D film 27 Eylül 1922 ‘de Perfect Pictures şirketi tarafından “Aşkın Gücü” isminde bir film olarak hazırlandı. Amerika’da Ambassador Otelinde gösterimi yapılmıştır. Toplam 5 makaradan oluşan bir filmdir. Fakat filmde ses yoktur.

Bu 3D çalışmaları ardından sesli ilk 3D film ise 1936 yılında İtalyan Stereosinematografi Derneği tarafından Cines-Caesar stüdyolarında çekilmiştir. “Nozze Vagabonde” isimli film Avustralyalı bir yönetmenin yaptığı araştırma sonucu farkedilmiştir. İlk renkli ve üç boyutlu film ise Rus yapımı olan ‘Robinson Crusoe’dur. A.N. Andreyevski yönetiminde, 1945-1946 yılları arasında, Karadeniz kıyılarında çekilmiş ve gösterimi 1947 yılında Moskova’da yapılmıştır.

3D yani 3 boyutlu film teknolojisi göz yanılsamasını derinlik sağlanarak oluşturulan, film teknolojilerinde yer alan bir tekniktir. Günümüzde hologramik görünütler ile daha gelişmiş 3D görüntüler sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu filmler gözlük yardımı ile genellikle izlenmektedir. 1890yılındaki çalışmalara dayanan bu teknoloji günümüzde oldukça geliştirilmiştir. Başarılı olan ilk 3D film The Power of Love’ dır. Film, kırmızı-yeşil anaglif teknolojisinden yararlanılmıştır.

3D Gözlükler

Anaglif Gözlükler, Kutuplaşmış gözlükler ve Active Shuttered gözlükler olarak 3 farklı çeşidi vardır. En yaygın olanı anaglif gözlükler ile ilgili özellikler aşağıda verilmiştir;

3D filmleri izlemek için geliştirilen ilk yöntem olma özelliği taşır.

Film, ilk projeksiyondan mavi ya da yeşillendirilmiş olarak yansıtılırken diğer projeksiyondan kırmızılaştırılmış olarak verilir.

Filmi 3D olarak izlemek için bu gözlüğü kullanmak gerekir.

Gözlükleri taktıktan sonra mavi ve kırmızı lensler diğer renkleri bloke etmektedir.

Bloke ettikten sonra iki göz aynı sahneyi farklı açılarla algılar bu sayede 3D olarak görüntüleri görürüz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!