Dünyadaki ilk körük M.Ö. 2300 yıllarında Ortadoğu 'da demirciler tarafından kullanılırdı.

Salgında Çekilen İlk Salgın Filmi

Salgında Çekilen İlk Salgın Filmi
Salgında Çekilen İlk Salgın Filmi

Salgında Çekilen İlk Salgın Filmi 2020 yılı başlarında tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sonrası “Son Uyanış” ismi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde çekilmeye başlandı.

Salgında Çekilen İlk Salgın Filmi

Mayıs 2020 sonu itibari ile “yeni normal” hayata geçiş süreci başladı. Salgın ile birlikte hayat normalleşmeye devam ederken, Türkiye’de çekilen ilk salgın filmi “Son Uyanış” çekimleri başladı.

Sami Dündar yapımcılığı İzzet Başlak ise senarist ve yönetmenliği ile gerçekleşti.

Türk Sinemasında Salgın Döneminde Çekilen Salgın Temalı İlk Film

Film, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde çekilmeye başlandı. Film çekimi salgın ile ilgili gerekli tedbirler alınarak gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı onaylı profesyonel dezenfekte firma tarafından ölçümler yapıldı ve gerekli tüm ekipman dezenfekte edilerek çekimler gerçekleştirildi.

Film çekimlerinde alınan bir diğer önlem ise; Sağlık Bakanlığı izinli bir ambulans ve sağlık personeli sette hazır bulunacak. Ayrıca çekimlerde sağlık kontrollerinden geçmeyen kimse sete giriş yapamayacak. Sette bir de sorumlu pandemi ekibi yer alacak. Bu sayede salgın ortamında sağlıklı çekim yapılabilecek.

İlk Film

Dünyadaki ilk film 1895 yılında çekilmişti. Garden Cafe isimli bir yerde bir belgesel olarak çekilmişti.

İlk salgın filmi 24 Mayıs 2020, Pazar günü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde saat 05.00-13.00 arası çekilmeye başlandı.

“Salgın öncesi hazırlıklarına başlatılan Son Uyanış isimli fantastik drama filmi bu süreçte durdurma kararı almıştık. Ancak gerek bilim kurullarının gerekse dünyadaki film sektörlerinin üyesi bulunduğumuz Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği’nin tavsiyelerini dikkate alarak 24 Mayıs 2020, Pazar günü (bugün), 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde saat 05.00-13.00 arası çekimlere başlama kararı almış bulunmaktayız.

Salgına karşı ekiplerimizin sağlığı ve güvenliğini önceliğe alarak oluşturulan sistemimiz, diğer setlere örnek olabilecek düzeyde eksiksiz olarak planlanmıştır. Set boyunca her şey kayıt altına alınacak sinema sektörümüzün sivil toplum kuruluşlarına, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na örnek çalışma olarak sunulacaktır.”

Hürriyet

Konu Hürriyet gazetesinde yer almakta olup, daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na örnek çalışma olarak sunulacağı bilgisi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!