Dünyadaki ilk trafik lambası kırmızı ve yeşil ışıklı olmak üzere 1868 yilinda, İngiltere - Londra'da kullanildi.

Mouse Mucidi Hayatını Kaybetti

Mouse Mucidi Douglas Engelbart Hayatını Kaybetti

mouse icadı

mouse icadı

Hatırlayacağınız üzere ilk mouse Douglas Engelbart tarafından icat edilmiştir. 1964 yılında yapmış olduğu bu buluş günümüz bilgisayar teknolojilerinin temellerini oluşturur. Douglas Engelbart 2013 Haziran ayında vefat etmiştir.

Mouse Mucidi Hayatını Kaybetti

Engelbart’ın kızı Christina, babasının öldüğünü California’da bulunan Bilgisayar Tarihi Müzesi’ne bildirdi. Ünlü bir mucit olan Engelbart, mouse icadı ile büyük ün kazanmıştı. Yaptığı 2 yöne hareket eden mouse, ancak 14 yıl sonrasında satışa sunulmuş ve rağbet görmüştü.

Engelbart mouse icadı dışında, 1969 yılında evinden kendi yapmış olduğu bir modem aracılığı ile tarihteki ilk telekonferans yapılmasını sağlamış ve San Francisco’da yapılan bir bilgisayar konferansına bu yöntemle katılmıştı.

Amerika’nın eski başkanı Bill Clinton kendisini “ulusal teknoloji madalyası” ile ödüllendirmişti.

Kaynak: Cnnturk

 

Douglas Engelbart Kimdir?

Dr. Douglas C. Engelbart (d. 30 Ocak 1925 – ö. 2 Temmuz 2013) Norveç asıllı bir Amerikalı bir mucittir. Bilgisayar-insan etkileşiminin öncülerinden olan Engelbart en çok bilgisayar faresini bulmasıyla ünlenmiştir (Bill English ile beraber). Takımı ile beraber hypertext, bağlantılı bilgisayarlar ve bilgisayar arabirimlerinin ilk örneklerini geliştirmiştir.

Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!