Dünyadaki ilk atletizm kulübü 1863 yılında İngiltere ‘nin Londra kentinde “Mincing Lane AC” ismi ile birkaç iş adamı tarafından kurulmuştur.

Dünyanın İlk Lazer Güdümlü Helikopter Füzesi

Dünyanın İlk Lazer Güdümlü Helikopter Füzesi

ilk lazer güdümlü helikopter füzesi

Dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesi Türkiye ‘de üretildi.

ROKETSAN, henüz ABD’nin bile geliştiremediği özellikteki bir füzeyi tamamladı ve anlaşmalarını yaptı. 8 kilometre menzili olan ve helikopter üzerine monte edilen CİRİT isimli füze, güdüm özelliği sayesinde tek atışta hedefi yok ediyor.

CİRİT 2.75 lazer güdümlü füze IDEF’11 fuarında tanıtıldı. CİRİT 2.75 lazer güdümlü füzeden şuan Türk Silahlı Kuvvetleri ’nin (TSK) binli adetlerde sipariş verdiğini belirten ROKETSAN Genel Müdürü Hüseyin Baysak, füzenin en belirgin özelliğinin şuan dünya üzerinde helikoptere monte edilen tek güdümlü füze olduğunu söyledi.

ABD’nin bile hala bu füzeyi geliştirme aşamasında olduğuna dikkati çeken Baysak şu bilgileri verdi:

ABD çalışmalarını tamamlayıp projeyi hayata geçirdiğinde bile, füzelerinin 6 kilometre menzili olacak. Bizim tamamladığımız CİRİT’in ise menzili 8 kilometre. Yani ABD projesini tamamladığında bile CİRİT bazı özellikleriyle yine en iyisi olacak.

Dünya helikopter pazarının yaklaşık yüzde 50’sini elinde bulunduran Eurocopter ile dün mutabakat anlaşması imzaladık. Eurocopter, üreteceği helikopterlere CİRİT’leri monte etmek istiyor. CİRİT’in özelliği ise, atışını tamamen otomatik yapması. Lazer güdümü sayesinde hedefe kilitlenen füze, tek atışta istenilen bölgeyi imha ediyor.

Kaynak: DHA

2 üzerine düşünceler “Dünyanın İlk Lazer Güdümlü Helikopter Füzesi

  1. mustafa

    Hayret bunu yapmamıza izin vermişler.heralde kendileride faydalanıcak ondan olsa gerek..:D

  2. fikret özipek

    arkadaşlar, bu yorumu yapan kişinin konuyla ne kadar ilgili olduğu tartışılır, dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesi nasıl oluyormuş?? helfire füzeleri apaçi helikopterinden kullanılmıyormu, laser güdümlü, dünyada böyle bir çok füze var , 1970 li yıllardan beri kullanılıyor, umut ediyorum bu yorumu savunma sanayimizde üst düzey bir yetkili yapmamış olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: İçerik koruması uyarısı!!